نهمین سوگواره عاشورایی پوستر هیأت

نهمین سوگواره عاشورایی پوستر هیات

نهمین سوگواره عاشورایی پوسترهیأت در آغازین روزهای محرم 1442 کار خود را شروع کرد. سوگواره‌ای که 8 سال تجربه بر گرده خود دارد و توانسته است در این سالها بروز هنری هیآت را در توان خود به نمایش بگذارد و به اذعان شاهدان گامی در رشد آن داشته باشد. سوگواره عاشورایی پوستر هدف اصلی خود را اعلان هیأت قرار داد که در سالهای ابتدایی اکثرا محصور در پوستر بود. اما در گذر زمان و بروز رسانه های نوین و گسترش شبکه های اجتماعی ما را به این سمت هدایت کرد که کم کم به سمت این رسانه ها مایل شویم و موضوع اصلی را از پوستر چاپی به تبلیغات فضای مجازی جهت دهی کنیم تا هنرمندان و هیأت‌ها در با حفظ قوت پوستر در این زمینه و تبلیغ های نوین نیز تقویت بشوند.

بخش اصلی:
پوستر اعلان هیأت
در بخش اصلی فقط پوسترهایی که برای اعلان مراسم هیات طراحی شده باشند مورد داوری قرار خواهند گرفت.
در این دوره در زیرمجموعه بخش اصلی، سه موضوع “هیأت کودک” ، “عیدانه” و “هیأت خانوادگی” برای توجه بیشتر طراحان به عنوان زیر بخش تعریف شد.

تبلیغ در فضای مجازی
پوسترهایی که برای اعلان مراسمات هیأت در فضای مجازی طراحی می شوند در این بخش داوری خواهند شد.

تبلیغ در فضای شهری
بنرهایی که برای اعلان مراسمات هیأت در حاشیه خیابان، عرشه پل و… طراحی می شوند در این بخش مورد داوری قرار می گیرند.
برای تبلیغ در فضای شهری باید طراحی اختصاصی صورت گیرد. اکثر مخاطبین این بنرها، افرادی هستند که با وسایل نقلیه در حال عبور از خیابان های شهر هستند، لذا طراح باید ملزوماتی که برای انتقال پیام به مخاطب اینچنینی است را رعایت کند.

بخش جنبی:
پوستر شیعی (پیرامون خاندان عصمت)
هر پوستری که با موضوع خاندان عصمت و طهارت (ع) طراحی شده باشد در این بخش مورد داوری قرار خواهد گرفت.
در این بخش فقط یک پوستر به عنوان رتبه برتر انتخاب می شود.

هیأت و مواسات
مجموعه پوسترهایی که در موضوع مواسات و حول محور ویورس منحوس کرونا  تولید شده است در این بخش داوری خواهد شد.

بخش ویژه:
موشن پوستر
سوگواره عاشورایی هیأت به مساله رسانه های نوین اهمیت خاصی می‌دهد. با توجه به اینکه در این بسترهای نوین خلاقیت و نوآوری بسیاری در متحرک سازی خود را نمایان می‌کند بخش موشن پوستر را به این سوگواره اضافه کردیم تا هنرمندان ترغیب شوند خروجی های مختلفی از پوستر اعلان هیأت تولید کنند. در این بخش موشن پوسترهای اعلان هیأت مورد داوری قرار می‌گیردقوانین

1. دبیرخانه سوگواره، ارسال‌کننده را صاحب اثر می‌شناسد و در صورت اثبات خلاف آن، اثر مربوطه را از مسابقه حذف نموده، و گزارش تخلف را برای طی مراحل قانونی به مراجع ذی‌صلاح ارائه خواهد داد.

2. برگزارکننده مجاز است که از آثار ارسالی برای انتشارات، اطلاع‌رسانی و تبلیغات و ارتقای سطح هنری هیأت‌های مذهبی استفاده نماید.

3. فایل آثار منتخبِ کتاب، با کیفیت اصلی با حفظ نام طراح گرافیک به عنوان «نذرماندگار» در اختیار هیأت‌های حسینی، جهت استفاده در طرح‌های مذهبی قرار می‌گیرد.

4. در بخش اصلی، هنگام ارسال اثر، باید مشخصات هنرمندان همکار (درصورت وجود) در بخش‌های تخصصی درج گردد. بدیهی است آثار «تولیدی» در سوگواره شرکت داده می‌شوند و آثار غیرتولیدی، اینترنتی و … در بخش‌های تخصصی مورد داوری قرار نمی‌گیرند.

5. محدودیتی در تعداد آثار ارسالی و یا سال تولید آثار وجود ندارد.

6. برای شرکت در سوگواره پوستر می‌بایست از طریق نشانی اینترنتی honareheyat  ثبت‌نام نموده و آثار خود را بارگزاری نمایید .

7. آثار باید فرمت jpg و با کیفیت 300 dpi در اندازه A3 و درحالت چهار رنگ  cmyk ارسال شود.

8. جایزه هیأت در بخش اصلی، اختصاص به هیأتی دارد که پوستر متعلق به آن هیأت است.

9. ارسال اثر به منزله پذیرش مقررات سوگواره است.

محمدعلی کشاورز​

محمدعلی کشاورز

محمد صابر شیخ رضایی

محمد صابر شیخ رضایی

محمد روح الامین

محمد روح الامین

مقالات مرتبط

اولین سوگواره پوستر عاشورایی اهواز

صدای رسایی که در تاریخ پیچیده شده و قرن هاست که میزانِ حق و باطل است. عاشورا بسان یک خط فرضی می ماند که آدمیان را به دو بخش تقسیم می‌کند، یاران و یاوران حسین علیه السلام که در مقابل ظلم و جور و تزویر سکوت نمی کنند و برای خدا قیام می‌کنند “مثنی و فرادی” و در طرف دیگر کسانی که یا در لشکر کفرند و یا چرب و شیرین دنیا کامشان را ممهور ساخته.