نخستین جشنواره بین المللی سلامت و هنر

در حال حاضرشیوع بیماری جدید و نوپدید  تهدیدی بزرگ و جدی برای سلامت و جان انسانها و زندگی بشر در گستره جهانی به شمار می رود . در چند ماه اخیر پاندمی ویروس کرونا ( کووید 19 ) عواقب جبران ناپذیر و مرگباری را رقم زده است . در این راستا به منظور پیشگیری و کنترل این ویروس مهلک برنامه مدون مدیریتی در سطح کشور در قالب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تشکیل شده است و اقدامات عملیاتی منظم و مستمری در سطح بین الملل صورت می گیرد . لذا به منظور بهره مندی از ظرفیت حوزه های مختلف هنر در راستای بکار گیری روشهایخلاقانه و نوآورانه هنری با رویکرد پیشگیری و ارائه آثار هنریدر زمینه های رخدادها، رفتارهای مناسب و صحیح فردی و اجتماعی ، نوع دوستی، فعالیتهای خیر خواهانه و همچنینایجاد جوی آرام، معنوی ، اخلاقی و روانی از فعالیت ها ی صورت گرفته در طول این مدت در حوزه های  بهداشت و درمان و سلامت، نخستین جشنواره بین المللی سلامت و هنربرگزار خواهد شد.

لذا با استفاده از توانمندیهای فرهنگی و هنری بر آنیم در قالب های بدیع و جدید هنری مشوق خلق آثار و ارائه راهکارها و رهنمود های ارزنده  در راستای شکست این ویروس و ارتقا سطح سلامت  جامعه جهانی باشیم . امید است با همت بلند و همراهی صمیمانه و تلاش بی وقفه و شبانه روزی مجاهدان سخت کوش و پرتلاش نظام سلامت  در سطح ملی و بین المللی و حمایت های دولتها و همراهی ملل مختلف در اصلاح و ارتقا ساختارهای سلامت شاهد برگزاری هر چه باشکوهتر جشن پیروزی بر ویروس کرونا و برقراری امنیت ، آرامش روحی و روانی و اجتماعی در سراسر گیتی  باشیم.

اهداف  جشنواره

1-گفتمان فرهنگی و هنری در سطح دنیا با استفاده از ظرفیتهنر به منظور ارتقاء سطح سلامت جامعه  

2- ارتقاء سواد سلامت

3- ارتقاء سواد رسانه ای                                                             

4- ایجاد اعتماد نسبت به حوزه سلامت به عنوان سرمایهاجتماعی

5- فرهنگ سازی و اصلاح رفتار مردم در حوزه سلامت

6- ارتقای سلامت معنوی و بهداشت و سلامت روان در جامعه

7- تقویت بنیان های دینی و فرهنگی

8- استفاده از قالب های هنری برای پذیرش پیام ها و توصیه هایبهداشتی و پزشکی از سوی آحاد جامعه

بخش ها و محورهای فراخوان

بخش الف) سلامت و پیشگیری (اصلی)

محورها : 1- انسان سالم، سبک زندگی سالم با سواد سلامت 2- تغذیه سالم ، محیط سالم ، انسان سالم3- تفریح سالم و با نشاط، سلامت روان، سلامت اجتماعی4- سلامت معنوی 5- بهداشت فردی و اجتماعی6- خانواده سالم، جامعه سالم 7- آسیب های اجتماعی و رفتارهای پرخطر8- سلامت و فضای مجازی9- مصرف بی رویه دارو10 – سلامت و تکنولوژی 11 – سلامت و روابط بین الملل12 – سلامت و آینده13 – سلامت و پزشکی از راه دور 14 – سلامت و حقوق شهروندی- شهروند سالم15 – سلامت و اقتصاد- اقتصاد سلامت16 – خیرین – مشارکت مردم و سلامت17 – توانمندسازی و خود مراقبتی18 – سلامت هوشمند19 – گردشگری سلامت20 – سلامت و مهندسی فضاهای آموزشی، بهداشتی و درمانی

ب) فوریت های سلامت (با محوریت کرونا)

محورها : 

‍‍1- زندگی بعد از کرونا 

2-کرونا و رفتار های فردی

3-کرونا و خانواده

-4 کرونا ، وحدت و همدلی

5- کرونا و فضای مجازی

6- کرونا ، اوقات فراقت و تفریحات سالم در خانه

7- کرونا و شیوه جدید مدیریت بحران

8- کرونا، پویش های مردمی و سازمان های مردم نهاد

9– کرونا ، سلامت روان و سلامت معنوی 

10- کرونا محیط زیست و منابع طبیعی

11-  تصویر متفاوت از جهان بعد از کرونا

12- کرونا و رفتار اجتماعی

13- کرونا و فضای کسب و کار جدید

14- کرونا و فرصت های پیش رو ( در تولید و خدمات سلامت )

15-  کرونا و فعالیت های خیر خواهانه (جهادی)

16-  کرونا و فرصت های جدید برای  فعالیت های فرهنگی

17-  کرونا،تعاملات نهاد ها و دستگاه های دولتی

18- کرونا ،اعتماد اجتماعی به نظام سلامت

مقررات عمومی جشنواره : در بخش های هفتگانه

شرکت برای عموم آزاد است.1- تکمیل فرم تقاضای شرکت در جشنواره به معنای قبول تمام مقررات اعلام شده است.2- مالکیت مادی و معنوی آثار برای شخص شرکت کننده محفوظ خواهد بود ، در غیر اینصورت، کلیه آثار حقوقی به عهده ارائه دهنده اثر بوده و دبیرخانه جشنواره هیچ گونه مسئولیتی در قبال این تخلف نخواهد داشت .3- دبیرخانه جشنواره حق استفاده از آثار در رسانه هایمکتوب و چاپی و اطلاع رسانی، تبلیغات فرهنگی و نمایش در داخل و خارج کشور را با ذکر نام هنرمند و نیز حق دخل تصرف را خواهد داشت.4- لازم است  آثار در زمان تعیین شده خلق شوند.5- کلیه نوشتارها در آثار هنری تولیدی و توضیحات فقط باید به زبان انگلیسی باشد.6- برای شرکت در بخش های مختلف جشنواره به استثنای بخش کودکان محدودیت سنی وجودندارد.7- بعد از دریافت آثار در دبیرخانه جشنواره به هیچ عنوان امکان خارج نمودن اثر مقدور نمی باشد.8- تصمیم نهایی درباره موارد پیش بینی نشده که در مقررات حاضر لحاظ نشده است و یا ابهامات ناشی از مفاد آن و تغییر در بعضی از مقررات ، با دبیرخانه جشنواره است و نظر دبیرحانه  قاطع  بوده و مصون از هرگونه اعتراض و ادعایی خواهد بود.9- آثار ارائه شده در بخش ویژه می بایست از زمان شروع بیماری کرونا در دنیا باشد.

10-سرعت در انتقال مفاهیم، جذابیت در آگاهی بخشی و آموزش خلاقانه از ویژگی‌های اصلی آثار ارسالی باشد.این جشنواره به دنبال آثاری است که با روش‌های خلاقانه، مفاهیم حوزه سلامت و پیشگیری را به ساده‌ترین شکل ممکن نمایش دهند. جذابیت اثر از نظر دیزاین، خلاقیت در ایده‌پردازی و اجرای با کیفیت از اولویت بالایی برخوردار است.• تذکر: تقاضای شرکت در جشنواره می بایست صرفا توسط هنرمند (تهیه کننده ی اثر ) یا نماینده ی قانونی وی  تکمیل و به جشنواره ارسال گردد. • به کلیه آثار پذیرفته شده، گواهی شرکت در جشنوارهاعطا خواهد شد.

1- مقررات بخش تصویر سازی  

– این بخش مبتنی بر یک روایت داستانی است که هنرمند برحسب موضوع آن حداقل پنج تا دوازده قاب تصویری اجرا می نماید.

– روایت باید در قالب تصاویر بیان شود.

– آثاری که با تکنیک های دستی است لازم است به صورت فایل دیجیتال ارسال شده و مسئولیت ویرایش رنگ و نور اثر به عهده شرکت کننده می باشد.

– هنرمندان می توانند در صورت تمایل تنظیم متن را پیشنهادداده و همچنین تصویر و صفحه بندی را در فایلی مجزا به زبان انگلیسی ارائه نمایند .

– آثار باید در قطع 22 × 22 سانتی متر با وضوح 300 dpi و فرمت jpg ارسال شوند و حجم هر اثر نباید بیش از حداقل 3 و حداکثر 6 مگابایت باشد.

– این بخش مختص کتب مصور جدید می باشد.

– در صورت پذیرش آثار، لازم است هنرمند فایل اصلی را باکیفیت بالا به دبیرخانه ارسال نماید.

جوایز بخش تصویر سازی  :• به سه اثربرگزیده لوح تقدیر، تندیس جشنواره ومبلغ 500 یورو تقدیم خواهد شد.• جایزه بخش ویژه فقط به یک اثر و شامل اهدای لوح تقدیر، تندیس جشنواره و مبلغ 500 یورو می باشد.

2- مقررات بخش پوستر

– هر هنرمند می تواند حداقل2 و حداکثر 10 اثر ارسال نماید.

– آثار با تکنیک های دستی باید به صورت فایل دیجیتالارسال شوند و مسئولیت ویرایش رنگ و نور اثر بر عهده شرکت کننده است.

– تکنیک اجرای اثر آزاد است.

– آثار باید در قطع 50× 70 سانتی متر، عمودی با وضوح300dpi و فرمت jpg ارسال شوند و حجم هر اثرباید حد اقل 3 و حداکثر 6 مگابایت باشد.

جوایز بخش پوستر• به سه اثربرگزیده لوح تقدیر، تندیس جشنواره ومبلغ 500 یورو تقدیم خواهد شد.• جایزه بخش ویژه فقط به یک اثر و شامل اهدای لوح تقدیر، تندیس جشنواره و مبلغ 500 یورو می باشد.3- مقررات بخش موشن گرافیک (Motion Graphics)– فرمت: MP4 یا MOV- کدک: H.264- رزولوشن: 1920×1080- مدت زمان هر اثر: حداکثر 59 ثانیه- نام فایل ارسالی طبق این فرمت باشد:- YourName – ArtworkTitle – (Main or Covid19).mp4 

(در انتهای نام فایل برای آثار مربوط به بخش اصلی Main و برای آثار مربوط به بخش ویژه Covid19 را درج کنید)- توضیحات هر اثر (عنوان، نام صاحب اثر و عوامل تولید، شرح کانسپت و…) در قالب یک فایل pdf با همان نام فایل ویدئویی به همراه اثر ارسال شود.– هر شرکت کننده می‌تواند حداکثر 5 اثر ارسال نماید.

جوایز بخش موشن گرافیک:• به سه اثربرگزیده لوح تقدیر تندیس جشنواره و مبلغ500 یورو تقدیم خواهد شد.• جایزه بخش ویژه فقط به یک اثر و شامل اهدای لوح تقدیر، تندیس جشنواره و مبلغ 500 یورو می باشد.

4- مقررات بخش فیلم کوتاه : (مستند ، داستانی و انیمیشن)

– فیلم ارسالی باید59 ثانیه باشد.

– فرمت آثار ارسالی در قالب MPG4 باشد. بدیهی است سایر فرمت های ارسال مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.

– شرکت کنندگان مجاز به ارسال حداکثر 3 اثر می باشند.

جوایز بخش فیلم کوتاه: • به سه اثربرگزیده لوح تقدیر، تندیس جشنواره ومبلغ 500 یورو تقدیم خواهد شد.• جایزه بخش ویژه فقط به یک اثر و شامل اهدای لوح تقدیر، تندیس جشنواره و مبلغ 500 یورو می باشد.

5- مقررات بخش نقاشی :

الف : کودکان                  ب : سایر رده های سنی

الف- بخش کودکان تا رده ی سنی13 سال : 

– نقاشی‌ها باید کاملاً مشخص و واضح باشند.

– آثار در برگه هایی با ابعاد A4 ترسیم شوند.

– فقط نام و نام خانوادگی و سن و شهر خود را به صورت خوانا در قسمت پایین، سمت چپ نقاشی‌ها بنویسند.

– سایر مشخصات شامل تاریخ تولد، شماره تماس، مقطع تحصیل در دورۀ ابتدایی و نشانی دقیق پستی را به صورت جداگانه در فایل word تایپ کرده و ارسال کنند.

 آثاری که با تکنیک های دستی است باید به صورت فایلدیجیتال ارسال شوند. در صورت راه یابی به بخش رقابت نهایی اصل آثار باید به دبیرخانه جشنواره جهت انتخاب برگزیدگان نهایی ارسال گردد. 

جوایز بخش کودکان تا رده ی سنی13 سال

به 10 اثر برگزیده مبلغ 100یورو به همراه لوح تقدیر جشنواره اهدا خواهد شد.

ب  مقررات بخش آزاد : سایر رده های سنی

– آثار با تکنیک های دستی باید به صورت فایل دیجیتالارسال شده و مسئولیت ویرایش رنگ و نور اثر به عهده شرکت کننده است.

– هر شخص می تواند حد اقل 2 و حد اکثر 5 اثر ارسال نماید. 

– تکنیک تولید آثار آزاد می باشد. 

– هنرمندان باید تصویر آثار خود را همراه با توضیحاتی در زمینه تکنیک، شیوه اجرا، سبک و عنوان اثر ارائه نمایند. 

– در صورت راه یابی به بخش رقابت نهایی،  اصل آثار باید به دبیرخانه جشنواره جهت انتخاب برگزیدگان نهایی ارسال گردد. 

– ابعاد اثر حد اقل 60×45 سانتی متر، حد اکثر 70× 100 سانتی متر و کادر مربع نیز بلامانع می باشد. 

جوایز مقررات بخش آزاد : سایر رده های سنی• به سه اثربرگزیده لوح تقدیر، تندیس جشنواره ومبلغ 500 یورو تقدیم خواهد شد.• جایزه بخش ویژه فقط به یک اثر و شامل اهدای لوح تقدیر، تندیس جشنواره و مبلغ 500 یورو می باشد.

6– مقررات بخش عکس – شرکت برای تمامی علاقه مندان به عکاسی مجاز است.(صرفا فقط دوربین عکاسی)– هر هنرمند مجاز به ارائه ۱۰ عکس می باشد. – عکس های ارسالی نباید دارای امضا، نشان، پاسپارتو، حاشیه، قاب، لوگو و هر گونه نشانه تصویری باشد. – هیچگونه دستکاری در عکس پذیرفته نمی شود. ویرایش عکس در حد تصحیح کادر بندی و تصحیح رنگ تا حدی که به اصل اثر خدشه وارد نسازد، قابل قبول است. – جنبه استنادی عکس باید حفظ شود. همچنین هیچگونه استفاده از تمهیداتی مانند کلاژ پذیرفته نیست ​ – عکسها بایست در فرمت JPEG و در طول ضلع بزرگ ۲۰۰۰پیکسل و با حداکثر حجم ۲ مگا بایت باشند.   – داوران عکس ها را به صورت دیجیتال داوری خواهند کرد. بنابراین آثار ارسالی باید از کیفیت مناسبی حتی پس از کاهش اندازه، برخوردار باشند.  – 30 اثر در جشنواره پذیرفته خواهد شد و در صورت برگزاری به صورت حضوری ، لازم است برگزیدگان در مراسم پایانی جشنواره شخصا جهت دریافت جوایز  حضور پیدا کنند.- حریم خصوصی افراد باید مطابق قانون رعایت شود، در غیر اینصورت مسئولیت عواقب ناشی از آن به عهده صاحب اثر خواهد بود .- جوایز بخش عکس:• به سه اثربرگزیده لوح تقدیر، تندیس جشنواره ومبلغ 500 یورو تقدیم خواهد شد.• جایزه بخش ویژه فقط به یک اثر و شامل اهدای لوح تقدیر، تندیس جشنواره و مبلغ 500 یورو می باشد.

7– مقررات بخش ایده های خلاقانه و نوآورانه– ایده ها باید خلاقانه و نوآورانه و بر اساس محورهای جشنواره  باشد.– قابلیت اجرایی داشته باشد .  – موجب ارتقاء فرهنگ بهداشت فردی و سلامت اجتماعی شود.  – پاسخ به نیاز مردم در حوزه سلامت و رفع مشکل نظام سلامت باشد. – پیشنهاد نو و جدید در تسریع و تسهیل ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در نظام سلامت باشد.

جوایز بخش ایده های خلاقانه و نوآورانه

به 5 ایده برترمبلغ 1000 یورو حق تالیف، اهدا خواهد شد. در صورت فراهم بودن شرایط لازم برای عملیاتی شدن، طرح و ایده برگزیده از جانب وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

هیئت داوران بخش های هفت گانه

داوران بخش عکس :

کیارنگ علائی، حمیدرضا بازرگانی، ناصر محمدی، Serkan tekin از کشور ترکیه، دکتر محمدرضا صائینی عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی

داوران بخش پوستر

فرزاد ادیبی، اونیش امین الهی، ابوالفضل نظری، Sdik karaMustafa از کشور ترکیه، یک نفر از اعضای هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی 

داوران بخش تصویر سازی:

جمال رحمتی، رضا نجفلو، دکتر مسلم جاسمی، Isidro ferrer از کشور اسپانیا، یک نفر از اعضای هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی

داوران بخش موشن گرافی:

مجید کاشانی، دکتر هانیه شیخی نارانی، ایمان یاری، جلیل عابدینی از دانشگاه، Onur Gokalp از کشور ترکیه

داوران بخش نقاشی کودکان

گیزلا وارگا سینایی، لی لی فرهادی، دکتر مریم لاری، ولی اله محمدی، یک نفر از اعضای هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی

داوران بخش نقاشی بزرگسالان :

فرح اصولی،گیزلا وارگا سینایی، نسرین جعفری، بهنام کامرانی،یک نفر از اعضای هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی

داوران بخش فیلم کوتاه:

دکتر احمد الستی، مهرداد اسکویی، آرش رصافی، سیدرضا میرکریمی ، یک نفر از اعضای هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی

داوران بخش ایده های خلاقانه و نوآورانه :

پرفسور یوسف ثبوتی، دکتر بیگلری، دکتر ستاری، دکتر پرویز قزلباش، نیلوفر زندیان

شورای سیاستگذاری جشنواره

دکتر پرویز قزلباش ، دکتر علیرضا زراعتچی ، دکتر محمد علیمحمدی، ناصرمحمدی، مسعود تاران.

همکاران جشنواره1- دکترمحسن اسدی لاری مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت2- حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا شیر محمدی مسئول نهاد نمایندگی  مقام معظم رهبری دانشگاه3- خانم فاطمه کرباسی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان4- دکتر سعید سرداری جانشین رئیس دانشگاه در امور اجرایی و معاون توسعه مدیریت و منابع  5- دکتر حسین عمارلو معاون فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه 6- دکتر علیرضا شغلی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه  7- دکتر محمد رضا صائینی معاون بهداشتی و رییس مرکز بهداشت استان 8- دکتر علیرضا آرمانی کیان معاون درمان دانشگاه9- دکتر مصطفی محمدی  مدیر حوزه ریاست و جانشین معاون فرهنگی و امور دانشجویی 

10-اسماعیل رحمانی مشاور رئیس دانشگاه و مدیر روابط عمومی

11-دکتر محمود علیمحمدی معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی12- دکتر مقتدا شعوری جانشین رییس دانشگاه در امور اجتماعی13- خانم مهندس فرانک سقطچی مشاور رییس دانشگاه در امور زنان و خانواده  

     14 – دکترگیتی کریمخانلویی مدیر بین الملل دانشگاه

15-دکتر منصور رنجبر کارشناس دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران 

                                         ارکان جشنواره

رئیس جشنواره: دکتر پرویز قزلباش  رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان و رئیس کلان منطقه 6 آمایشی کشور

دبیر جشنواره و مسئول دبیرخانه : دکتر علیرضا زراعتچی

مسئول هماهنگی بخش های جشنواره( دبیر بخش دبیران) : ناصر محمدی

دبیر هنری : مسعود تاران

مسئول کمیته اطلاع رسانی : اسماعیل رحمانی

مسئول کمیته فنی و IT : مهندس حمیدرضا عبدالهی

کمیته تدارکات و تشریفات : عرفان آسا ، رحمان میناخانی و مشهود ابراهیم خان

تقویم جشنواره

– مهلت ارسال آثار : 15 مهر ماه 1399
داوری آثار و اعلام نتایج و اسامی برگزیدگان :  نیمه اول آذرماه 1399

برنامه اختتامیه و نمایشگاه جشنواره : متعاقبا اعلام خواهد شد.

نشانی و شماره تماس دبیر خانه جشنواره : زنجان، بلوار استاد دکتر یوسف ثبوتی، دانشگاه علوم پزشکی زنجان ، کد پستی :4513956183 – تلفن : 33130716- 024 – شماره موبایل : 09030696142

مرکز آموزشی درمانی آیت اله موسوی، مرکز همایش های بین المللی روزبه، دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی سلامت و هنر  

http://Art.zums.ac.ir

zumsart2020@gmail.com

Info@zums.ac.ir

International@zums.ac.ir

مقالات مرتبط