تاریخچه پوستر

تاریخچه پوستر_633ce5795cc6c.jpeg

به گزارش پالت رنگ: تاریخچه پوستر

اولین پوسترها
هنر یک انسان است و حروف، کلمات، جملات و تصاویر شکل نوشتاری زبان او را می‌سازند. از سوی دیگر، انسان ها از انواع هنر به عنوان رسانه ارتباطی استفاده می کنند تا بتوانند افکار، افکار، احساسات، خواسته ها و سایر بینش های خود را به دیگران منتقل کنند. پوستر به عنوان یکی از انواع هنرهای گرافیکی به گونه ای که حاصل تلفیق متن و تصویر است، به معرفی و ترویج محصولات نرم افزاری و سخت افزاری – پوسترهای مناسبتی و تبلیغاتی – انسان می پردازد. پوستر در قرن اول زندگی خود با هنر نقاشی رابطه نزدیکتری نسبت به هر هنر دیگری پیدا کرد. شکل و جهت گیری هنر نقاشی در قرن بیستم به شدت تحت تأثیر ماهیت و محدودیت های خاصی بود که در روش های تبلیغاتی این قرن وجود داشت.
اولین نمود این تأثیر به سال های پایانی قرن بیستم برمی گردد. قرن نوزدهم، حدود سال 1870. پیش از این در سال 1866، هنرمند فرانسوی ژول شره شروع به طراحی و تولید پوسترهایی کرد که با استفاده از لیتوگرافی رنگی چاپ می شدند. یکی از بهترین پوسترهای او Bal Valentino نام داشت. معرفی پوستر به عنوان یک “فرم هنری” با توجه به اطلاعاتی که امروز داریم به این تاریخ برمی گردد زیرا از این تاریخ دو عامل مهم به هم مرتبط شده اند و پوستر به عنوان یک فرم هنری مستقل (و البته زیرشاخه هنر) گرافیک) ارائه شده به جامعه بشری. این دو عامل عبارت بودند از: پیشرفت های فنی مهم در چاپ لیتوگرافی و قابلیت های فنی Jules Share. تکنیک چاپ لیتوگرافی در سال 1789 توسط یک اتریشی به نام آلویس سنفلدر ابداع شد (2). این تکنیک به تدریج در طول سال ها توسعه یافت و روش های اجرای آن تغییر کرد. اولین پوستری که ژول شرایر با لیتوگرافی رنگی خلق کرد Orphee aux Enfers نام داشت.
نقش و اهمیت او در تاریخ پوستر با بازگشت از انگلستان به فرانسه بیشتر شد. پس از بازگشت به فرانسه، چاپ طرح های زنفلدر را با چاپخانه های انگلیسی آغاز کرد. او به شیوه خود طرح های خود را به صفحات چاپ سنگی انتقال داد و سپس منتشر کرد و بدین ترتیب تکنیک جدیدی در چاپ سنگی پایه گذاری کرد. گویا و دیگر هنرمندان از همین تکنیک برای چاپ پوستر در سال های اولیه قرن بیستم استفاده کردند. تا سالیان متمادی تکنیک چاپ لیتوگرافی به عنوان روشی برای چاپ آثار هنری شناخته می شد.
در فرانسه کتاب های مصور با روش سنتی چاپ سنگی منتشر می شد که در چاپ پوستر نیز استفاده می شد. گیوم شوالیه (1804-1866)، با نام مستعار «گاوارنی»، در زمینه هنر کار می کرد و «تواریخ شاری واری» را به تصویر می کشید.
در همان سال ها یک گرافیست به نام «دنیس اوگوست رافت» دو پوستر با نام های تاریخ ناپلئون در سال 1845 تونی یوهانوت 800 تصویر برای رمان معروف ناپلئون طراحی کرد که در میان آنها اثری به نام “دن کیشوت” ترجیح داده شد.
این آثار به قدری با متن کتاب مرتبط بودند که قطعاً باید پوستر محسوب شوند. آنها یک طرح گرافیکی متشکل از متن و تصاویر بودند. آنچه در اینجا مطرح است این است که این تصاویر کتاب ممکن است به دلیل اندازه کوچکشان پوستر در نظر گرفته نشوند. از سوی دیگر مردم آن زمان به دلیل عدم آگاهی از پوسترها، با این تصاویر به عنوان یک تصویر ساده برخورد می کنند.
اگرچه تاریخچه اطلاعات بصری – متنی (پوستر) به عقیده اکثر محققین به بسیاری از محققان باز می گردد. سال‌ها پیش، اما در عصر مدرن باید هنر طراحی و چاپ پوستر را به گرافیست انگلیسی به نام «ویلیام کاکستون» آغاز کنیم. او اولین پوستر را در سال 1477 منتشر کرد. در قرن هفدهم، فرانسه قانونی را تصویب کرد که چاپ و نصب پوستر بدون اجازه دولت را ممنوع می کرد. چندین سال پس از تصویب این قانون در سال 1761، به دستور لوئی پانزدهم پادشاه فرانسه لغو شد و هنرمندان گرافیک اجازه داشتند پوسترها و سایر تبلیغات خود را بر روی دیوارها و اماکن عمومی نصب کنند.
برخی از آثار در به شکل تابلوهایی که در جلوی مغازه ها نصب می شد. از این تاریخ به تدریج پوستر به عنوان یکی از هنرها شناخته شد (هنر گرافیک از جمله شاخه های مهم آن – مانند پوستر – هنر بازاری محسوب می شود، زیرا صاحبان سرمایه دائماً به طرح های گرافیکی نیاز دارند. توانستند محصول خود را به بازار عرضه کنند (بنابراین گرافیک هنر بازار است نه هنر بازار). در سال 1800، دو طراح گرافیک Bonne Bière de Mars و “چترهای تاشو” را طراحی کردند. br/>در سال 1869 اولین پوسترهای حرم در معرض دید عموم قرار گرفت که در یکی از این پوسترهای کوچک عناصر بصری جدیدی مشاهده شد که همین روش در تکنیک های طراحی پوستر توسط هنرمندان پس از او به عنوان جوهره طراحی پوستر شناخته شد. تفسیری از الگوهای اجرایی بود که “مانه” در یکی از سه اثر خود به نام Champfleury – Les Chats – اجرا کرده بود و آن را به یکی از آثار ماندگار خود تبدیل کرد. اس در نقاشی های دیواری که در اکثر پایتخت های جهان حکاکی شده است، می توان سبک و شیوه اجرای آمی را دید.
در اینجا باید به شباهت آثار هنرمند دیگری به نام تیپولو در استفاده از عمودی و عمودی اشاره کرد. عناصر مستطیلی شارا در حین تحصیل در معماری Beaux-Arts یک دوره کارآموزی در لیتوگرافی را نیز گذراند. علاوه بر تأثیر آثار شاو بر تئو پلو، او از سبک هنرمندان دیگری مانند فراگونارد و واتو استفاده کرد.
«به طور کلی، پوسترها توانایی زیادی برای تبلیغ محصول ندارند، در حالی که نقاشی های دیواری بسیار مفیدتر هستند. ژول شرت در مصاحبه ای درباره این پوستر گفت. به دلایلی که تاکنون بیان کردیم و دلایل دیگری که پس از این بیان خواهیم داشت، شارا را باید پایه گذار هنر پوستر دانست. یکی از ویژگی های اجرایی این هنرمند این بود که تمایل چندانی به طراحی پوسترهای تبلیغاتی نداشت. با وجود این، بیش از هزار اثر از شرح در زمره شاهکارهای هنری اوست. شارا تاکید کرد که نباید صرفاً به عنوان یک کارکرد تبلیغاتی برای پوسترها استفاده شود، بلکه می توان از آن برای نقاشی های دیواری استفاده کرد.
از این رو دیوارهای خیابان های شهر را به عنوان نمایشگاه آثار انتخاب کرد. بارون هاوسمان، معمار برجسته فرانسوی، به دستور امپراتور ناپلئون فرانسه، بخش‌هایی از فرانسه را دوباره طراحی کرد و بخش‌های زیادی از بافت قدیمی شهر را ویران کرد. سازه ای مدرن ایجاد شد که شامل بلوارها و خیابان های زیبا بود و در نتیجه توجه بیشتر گرافیست ها به ویژه شارا برای کشیدن نقاشی های زیبا بر روی دیوارهای پاریس جلب شد. یک هنر پوستر جدید ایجاد کرد.
پوسترهای چاپی کارکرد نسبتا ضعیف تری نسبت به پوسترهای دیواری دارند زیرا به جای پیام های فرهنگی-سیاسی که از طریق رسانه های چاپی به دیگران منتقل می کند، هنر را رایج می کنند و آن را در معرض دید مردم عادی خیابانی قرار می دهند. می تواند بسیار کمتر از این نوع هنرهای تجسمی که در آن پیام ها، دیدگاه های سیاسی-اجتماعی و غیره را به شیوه ای خاص به مردم عادی منتقل می کنند، موثر باشد.
به دستور ناپلئون برای تغییر ساختار شهری، شهر تبدیل شد. دیگر به روش قدیمی خود نیست. بنابراین بلوارها و چهارراه هایی در خیابان های شهر وجود داشت که قبلاً در هیچ یک از پایتخت های اروپایی دیده نشده بود. یکی دیگر از موضوعات اصلی چنین برنامه ریزی شهری، تاب آوری شهر در برابر حملات توپخانه دشمن بود. شارا با توانایی های هنری خود شروع به نقاشی روی دیوارهای خیابان کرد. مضمون و مضمون اصلی این آثار القای روحیه نشاط، نشاط و امید به مردمی بود که چندین سال مورد حمله و آتش زدن دشمن قرار گرفته بودند.
به گفته منتقدان، آثار خلق شده توسط شرح باید آن را نوعی «هنر حیات بخش» نامید. او این تصور را مبتنی بر تفکر عجولانه قرار داد، اما بر اساس مطالعه دقیق نوع اجرا و انتخاب زیبایی شناختی رنگ در آثارش، آنها را هنر زندگی بخشی نامید. از امسال به بعد با جدی شدن پوسترها به عنوان یک هنر، به تدریج گالری ها و همچنین نمایشگاه های خیابانی برای معرفی این هنر جدید برگزار شد. نکته مهمی در این زمینه وجود دارد و آن این است که بسیاری از منتقدان بر این باورند که شکل گیری نمایشگاه های خیابانی نوعی افول هنرهای زیبا است.
شارا نیز مانند دیگر سبک های خود به برگزاری نمایشگاه های خیابانی تمایل داشت زیرا در به این ترتیب آنها توانستند هنر عالی و درجه یک را به عموم مردم ارائه کنند. شارا در تکنیک های تصویرسازی سرفصل کتاب از سبک استادانی مانند تیپولو استفاده کرده است. در مورد سبک کار ژول شره باید اعتراف کرد که اگرچه آثار او بسیار حکیمانه و تکنیکی بود، اما برای مردم عادی نیز قابل درک بود. از این رو می توان او را طراح سنتی دانست که کمک زیادی به بهبود درک مردم از زبان تصویر کرد.
شارا علاوه بر گرافیست بودن، زبان بصری یا به عبارتی شیوه ارتباط بصری را رواج داد. که در آثارش از آن استفاده می کرد، سبکی هنری شبیه به روشی که در طراحی و نقاشی دکورهای سیرک به کار می برد. (مانند دکور طراحی شده برای اواسط دهه 1860).
او این تمایل برای محبوبیت طراحی پوستر را با توانایی ها و قابلیت های خود در تکنیک های لیتوگرافی ترکیب کرد و سبک خاص خود را با ویژگی های قابل تشخیص از آثار دیگر خلق کرد. پایبندی به سنت های طراحی پوستر و در عین حال مردمی بودن در این آثار جمع شده بود. در این دوره از پوسترها برای تبلیغ سیرک هایی که در شهرهای مختلف برگزار می شد یا برای تبلیغ مغازه ها و غرفه ها در بازارهای موقت و دائمی در اروپا و آمریکا استفاده می شد.
از آن پس پوستر به تدریج به عنوان یک هنر مستقل ظاهر شد. با عملکردهای متفاوت از نمونه های دیگر تبلیغات چاپی. با این حال بدون شک نمی توان سبک و سیاق اجرای او و پشتکار و سخت کوشی او را در تولد پوستر نادیده گرفت. در یکی از آثار و قسمت تصویری آن، پوستر موضوعی را نشان می دهد که متن و نوشته آن به صورت برجسته و سه بعدی ظاهر می شود.
این پوستر را باید یکی از نمونه های منحصر به فرد در تکنیک های اجرایی شارا دانست. زیرا او با قدرت خلاقیت بصری خود به شیوه خاصی در طراحی و تصویرسازی پوستر دست یافته بود، هرچند در نسخه اصلی متنی وجود نداشت. و بعداً یکی از دوستان “Madare” متن پوستر را اضافه کرد.

برخی از مورخان و منتقدان گرافیک معتقدند که اگرچه این پوستر قابلیت های منحصر به فردی دارد، اما به اندازه آثار دیگر او قوی نیست. پوسترهای فنی و تقویت شده عبارتند از Theatre de 1 “Opera (1894) و Pipermint (1899). در این پوستر، ژول شره نوعی تصویر از یک دختر جوان را طراحی کرد که به طور کلیشه ای در آثار دیگر طراحان تکرار می شد. در پوسترهایش.
یکی دیگر از نکات مهم در آثار شارا، رنگ های به کار رفته و ترکیب رنگی آثار او بود. انتخاب این رنگ ها احتمالا برگرفته از رنگ پروانه ای است که شرح در استودیوی خود جمع آوری کرده بود. ترکیب رنگی این پوسترها حس تازگی و طراوت را القا می کرد. با تکنیک های بسیار ساده و بی عارضه ای که معمولا در ترکیب رنگ هایش از آن استفاده می کند. در نقد امروزی، آثار شارا، آثار کلاسیک و متعلق به قرون پیشین محسوب می‌شوند، در حالی که آثار تیپولو برای عصر حاضر قابل هضم‌تر است. چیزی که کار شارا را در میان معاصرانش متمایز کرد، نوآوری های فنی منحصر به فرد طرح های او بود.
اولین آزمایش های Chéret در طراحی پوستر، او سعی کرد با استفاده از جذابیت سیاه، اشکال یک دست را ترسیم کند. این نوع فرم در سنت های گرافیکی آن زمان نوعی سنت شکنی محسوب می شد و در واقع نقض آشکار فرم های محکم و غیر پویا بود که تا آن زمان در آثار تصویرگران دیده می شد. در همان زمان، هنرمندان دیگری مانند تولوز لوترک و بونارد به او پیوستند تا فرم‌های جدید و سنت‌شکنی را در این زمینه خلق کنند.
هنری ون دی ولده، سخنگوی هنر مدرن و آوانگارد ، سبک و شیوه اجرا را منبع و مرجع مهمی در هنر طراحی عنوان کرد زیرا از نظر وی سکون و سکون طراحی بود. این به پویایی تبدیل شده بود.
در پوستر Les Girad (1879) Chéret می توان اثبات عقیده د ولد را یافت. تأثیر هنر مدرن و آوانگارد بر شارا به همین جا ختم نشد، بلکه رگه هایی از سبک او را در آثار «س» نیز می توان یافت. برجسته ترین نمونه های این تأثیر را می توان در دو اثر معروف به نام های Le Chahut (1889-091) و Le Cirque (1890-1891) یافت. در این دو اثر پس زمینه هایی که نمایش های سیرک را نشان می دهد به وضوح متاثر از آثار شارا است. اگرچه در پوسترها نوعی شناخت طبیعت گرایی در آثار دیده می شود، اما نوعی تصنع و دستکاری در طبیعت نیز تحت تاثیر شری به چشم می خورد. یکی از آثار طراحی جلد رمان
L’Homme à Femmes (1889) است. این طرح بیشتر شبیه پوستر است تا پیروی از قوانین “طراحی جلد”. این پوستر از نقاشی L’Amant des Danseuses (1888) مصور و الهام گرفته شده است. در این دوره، هنرمندان جوان‌تر، تحت تأثیر آثار شارا، دریافتند که این هنر نوظهور – پوستر – به نوعی ارتباط بصری حداقلی تبدیل شده است که در آن مفاهیم پیچیده اجتماعی-سیاسی به راحتی به بیننده منتقل می‌شود. در این راستا و در میان معاصران، آثار شارا همیشه پیشتاز و آوانگارد بود، زیرا اوضاع اجتماعی آن روزگار را که به «پایان قرن» معروف شد، به بینندگان منتقل می‌کرد. او این واقعیت را به شکلی مجاز با آثار خود تزئین کرد و دیوارهای شهر را – محل نصب پوسترها – تزئین کرد. در همین حال، هنری دی. دانش‌آموزان دیگری مانند ژرژ مونیه در L’Elysee Montmartre (1895) و Lucien lefevre در Electricine (1895)، رستوران‌های Chéret، Montmartre و مناظری از خانه‌های روستایی را به تصویر کشیدند. .
در این میان لوترک سبک خود را بر اساس تجربه شخصی و نوع نگاهش به پوستر ادامه داد تا اینکه در یکی از آثارش، دیوان جاپونایس (1893) پرتره ای از دوستش جین آوریل (24) کشید. . درو. سبک لوترک ترکیبی از عناصر کاریکاتور، طنز و طنز و اشکال ساده و مسطح با خطوط تزئینی بود. با توجه به این شیوه و شیوه اجرا، آثار او قابل ارائه در سازمان های نقاشان آن زمان نبود.
از سوی دیگر، تکنیک اجرای برخی از آثار لوترک شبیه به نوعی سیلوئت بود. -نور) تصویرسازی که البته در آثار بسیاری از نقاشان نیمه اول قرن بیستم احیا و تجلی یافت. همانطور که قبلا ذکر شد، او بسیار تحت تأثیر شارا بود. در هر صورت، پوسترهای لوترک را باید ادامه منطقی سبک کلانتر در نظر گرفت، یک پیگیری هنری که پوستر را به عنوان یک ژانر مستقل از هنرهای قبل از خود تثبیت کرد. او علاوه بر تقویت ساختارهای اولیه پوستر، سعی کرد با ابداع تکنیک های جدید این هنر عامیانه را تکامل بخشد.

در سال 1891، دو سال پس از اینکه به لوترک مأمور شد پوستری برای مراسم افتتاحیه فروشگاه مولن روژ طراحی کند، پوستر دیگری به لوترک پیشنهاد شد که طبق دستور او باید تصویر ستاره‌ای معروف به نام «استفاده شده» را در آن نمایش دهد. “لاگولو”. در این پوستر، در حالی که تغییر سبک لوترک به روش‌های مدرن‌تری از تیپولو پیروی می‌کرد، حذف عناصری که تأثیر او را بر کوسه نیز منعکس می‌کردند کاملاً آشکار شد. از آن پس لوترک پوستر را از حوزه تصویرسازی و نقاشی کتاب جدا کرد و هویت مستقلی به آن بخشید.
او یکی از سنگ نگاره های خود به نام مایل مارسل لندر را برای انتشار به مجله ای آلمانی به نام «پان» اهدا کرد. پس از بررسی های فنی، مجله از انتشار لوترک خودداری کرد. در سال 1898، لوتر آثار خود را در گالری گوپیل در لندن به نمایش گذاشت، اما نمایشگاه نقاشی و پوستر او با استقبال خوبی مواجه نشد. در پی این شکست، «ایوت گیبرت» که چهره‌اش در پوستر دیوان جاپونایی به تصویر کشیده شده بود، از مجموعه آثاری که لوترک برای او طراحی کرده بود ابراز نارضایتی کرد. در همین حال، «ادموند دو گونکور» از نمایش توهین آمیز شخصیت های زن در آثار لوترک و هنرمندان مدرن تمجید و اعتراض کرد.
تنها منتقد انگلیسی، چارلز هیات، شباهت های بین اصول کاریکاتور را با روش لوترک، هوگات، مقایسه کرد. و رولندسون این شباهت ها را نشان دادند و مقایسه کردند. تفاوت فاحش بین آثار شارا و لوترک این بود که پوسترهای شارا سرشار از شادی و رضایت بود، در حالی که آثار لوترک زشتی و کثیفی را نشان می داد که بیننده را راضی نمی کرد. چارلز حیات معتقد بود که پوسترهای لوترک آمیزه‌ای از انزجار و جذابیت است.
لوترک سی و هفت سال عمر نکرد (1901-1864) و در طول کار خود سی و یک پوستر طراحی کرد که همانطور که گفته شد پخش می‌شد. نقش مهمی در شکل گیری این هنر دارد. انکار نقش لوترک در تکامل این هنر دور از انصاف است، زیرا آثار او علاوه بر تأثیرگذاری بر هنر گرافیک، روش‌های نقاشی زمان خود را نیز تحت تأثیر قرار داده است. بارزترین این جلوه ها «اتاق آبی» اثر نقاش معروف اسپانیایی پابلو پیکاسو است. در این پوستر پابلو پیکاسو اتاق کار خود را نقاشی می کند که بر روی یکی از دیوارهای آن پوستر لوترک اثر می میلتون (1895) قرار دارد.
این اثر توسط پابلو پیکاسو در سال 1900، زمانی که برای اولین بار به پاریس سفر کرد، کشیده شد. اما فرانسوی ها فین دی سیکل را طرح می کنند – او خیلی زودتر از این تاریخ وارد بارسلونا شده بود. زیرا این اثر در مجلات اسپانیایی مانند Le Rie، La vie parisienne منتشر شده است. مانند رستوران “Els Quatre Gats” – چهار گربه بارسلون، رستورانی به نام Le Chat Noir در پاریس تاسیس شد که سال ها پس از تاسیس آن توسط شخصی به نام “آریستید بروانت” اداره می شد.
بعدها لوترک او را مدل کرد. برای یکی از معروف ترین پوسترهایش. پیکاسو پوستری برای Go Annette طراحی کرد که ترکیبی از سبک های هنری انگلیسی آن زمان بود. در میان هنرمندان آوانگارد انجمن بارسلونا تابلویی از اسپانیول به نام «رامون کاساس» بود. در میان آثار او، دو تابلو از همه مهمتر بودند: انیس دل مونو و گتس 4 پولچینل – لیس آنها نام داشتند. اهمیت این دو پوستر به دلیل تأثیر آنها بر خانواده آکروبات با میمون (1905) بود.
به دلیل تأثیرپذیری از آثار لوترک، این آثار با روش های قبلی طراحی پوستر مرتبط و الهام گرفته شده بودند. از سوی دیگر، این پوسترها به دلیل استفاده از فرم های خاص و تکرار آنها به شیوه های مختلف، سبک طراحی را که پابلو پیکاسو در طراحی نقاشی های خود به کار می برد تا اواخر دهه 1930 ادامه داد. تحلیل پوسترهای «تئوفیل الکساندر استاینلن» نوعی دگرگونی از طبیعت گرایی به روزنامه نگاری را نشان داد. هم در آثار این هنرمند و هم در آثار لوترک، نوعی آسیب شناسی اجتماعی – به شکل تصویر – در آن دوران مشاهده می شد که پیش از این در آثار هنرمندانی چون «آنوره داومیه» دیده شده بود.
برای درک بهتر این نوع رویکرد، از میان پوسترهای این دوره، می‌توان اثر Stan Lane’s Moth Et Doria (1894) را به عنوان بهترین نمونه انتخاب کرد. در این پوستر دو فرد سیگاری دیده می شود که یکی از آنها با کلاه بلند و شنل فندک خود را به طرف دیگری که او نیز کلاه و شنل به سر دارد گرفته است. تصویر مشابهی از وضعیت اجتماعی آن زمان در پوستر دیگر او، La Rue (1896) دیده شد.
سایر پوسترهای استن لنین بیشتر تصاویری از محیط های خانه و گربه ها بودند، همانطور که در نقاشی های پیکاسو دیده می شود. علاوه بر این آثار، استن لن مجموعه ای از آثار را برای دیوارهای رستوران Le Chat Noir طراحی کرد. تأثیر این پوسترها در روزهای آغازین فعالیت هنری یکی از بزرگترین هنرمندان قرن بیستم – پابلو پیکاسو – هنوز شناسایی و بررسی نشده است. علاوه بر این، فرم‌های طبیعت‌گرای قرن نوزدهم را به شکل‌ها و توصیف‌های بصری ساده در قرن بیستم تبدیل کرد. این به نوبه خود آزادی بیان بصری را به ارمغان آورد – هم در قالب پوستر و هم در سایر هنرهای تجسمی.

 

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مسابقه داستان کوتاه گلچین 2023 اکنون برای آثار باز است! داستان کوتاه گلچین مسابقه 2023: مجله گلچین با خوشحالی جایزه...
مسابقه دانش‌آموزی آگاهی از اقیانوس در صندلی کمانی 2023 اکنون برای شرکت‌کنندگان باز است! 2023 Bow Seat Ocean Awareness مسابقه...