این نمایشگاه مروری بر پوسترهای حجت مجرد، طراح ارشد و عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران را در بر دارد.

در این نمایشگاه ۳۵ پوستر با رویکردی به موضوعات فرهنگی، هنری و اجتماعی با نگاه (مینی‌مالیستی) مانند کمبود آب، اطلاع‌رسانی جریان‌های هنری، تئاتر، جنگ و صلح، آزادگان، گرافیک ایرانی، بزرگداشت بزرگان هنر و ورزش، تایپوگرافی اسماءالحسنی و محرم، ارائه می‌شوند.

این هنرمند در بخشی از بیانیه نمایشگاه خود آورده است: گرافیک در دنیای معاصر یعنی عصر انفجار اطلاعات، جایگاه بس رفیعی را به خود اختصاصی داده است؛ یک پوستر به‌گونه‌ای ساده تفاوت‌ها را در معرض دید می‌گذارد و سعی بر این دارد در کمترین زمان با بیننده ارتباط برقرار کند و اطلاعات لازم را متناسب با فرهنگ به مخاطب برساند. ارتباط و وسایل ارتباطی باید همچون هنر، بر فراز همه مذاهب و فرهنگ‌ها، تاریخ، دوران و تفاوت‌های جنسیتی قرار گیرد. در این فرصت و زمان هر کس باید اهمیت گفت و شنود میان ملت‌ها و فرهنگ‌ها را درک کند و در ترویج آن بکوشد. این پیامی است که ما باید آن را به نسل‌های آینده بیاموزیم.

حجت مجرد متولد سال ۱۳۵۲، طراح ارشد گرافیک، مدرس دانشگاه، رئیس انجمن هنرهای تجسمی اردبیل و عضو رسمی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران است که پیش از این هم جوایز و رتبه‌های متعددی از جشنواره‌های ملی و بین‌المللی کسب کرده است.
این هنرمند تاکنون دو نمایشگاه انفرادی در فرهنگسرای جوان تهران و نگارخانه قوام‌الدین اردبیلی برگزار کرده و در بیش از ۱۰ نمایشگاه گروهی نیز شرکت داشته است.

مجرد برگزاری نمایشگاه‌هایی در کشورهای قرقیزستان، قزاقستان، پاکستان، بنگلادش و … آ نیز در کارنامه هنری خویش دارد.

وی تقدیر شده بخش پوستر هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان کشور، برگزیده بخش پوستر هشتمین و دهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان کشور، برنده لوح افتخار بخش پوستر جشنواره هنرهای تجسمی کشور یادمان استاد پیرنیا، برگزیده بخش پوسترجشنواره منطقه‌ای تئاتر (نمایش فدیه)، برگزیده بخش پوستر جشنواره کشوری تئاتر (نمایش فدیه)، برگزیده بخش عکس مجمع سراسری هنرمندان، برگزیده بخش پوستر جشنواره تئاتر استانی (نمایش چنبرنشین) و بسیاری جوایز دیگر نیز هست.

گفتنی است حجت مجرد داوری جشنواره‌ها و مسابقات بسیاری را در سوابق کاری خود دارد و آثار او در کتاب‌های متعددی به چاپ رسیده‌اند.

نمایشگاه “پوستر از صفر” تا ۳۰ مهر ادامه خواهد داشت و علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن آثار این نمایشگاه، همه‌روزه از ساعت ۱۳ تا ۲۰ به نشانی خیابان آیت‌الله طالقانی، خیابان موسوی شمالی، باغ هنر، خانه هنرمندان ایران مراجعه کنند.

بدون نظر

نظر بدهید