۲۰ آبان / نمایشگاه پوستر « نلسون ماندلا ، پرنده آزادی » در اردبیل


بر اساس اعلام حوزه هنری استان اردبیل، مسئول هنرهای تجسمی حوزه هنری استان اردبیل با اشاره به نزدیکی دومین سالگرد درگذشت نلسون رولیهلاهلا ماندلا رهبر فقید آفریقای جنوبی، از برپایی نمایشگاه پوستری با عنوان « نلسون ماندلا ، پرنده آزادی »  در حوزه هنری استان اردبیل خبر داد.

رحمان مجرد اظهار کرد: مراسم افتتاح نمایشگاه پوستر « نلسون ماندلا ، پرنده آزادی » ساعت ۱۱ صبح چهارشنبه ۲۰ آبان ماه سال‌جاری در نگارخانه نقش خیال حوزه هنری استان اردبیل افتتاح و به مدت یک هفته در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: آثار این نمایشگاه توسط هنرمندانی از سراسر جهان حول محور شخصیت نلسون ماندلا، در پی فراخوان نمایشگاه بین‌المللی پوستر نلسون ماندلا پرنده آزادی که ۱۴ آذرماه ۹۱ همزمان با روز درگذشت نلسون ماندلا، توسط خانه هنرمندان ایران اعلام شده بود، طراحی شده و به دبیرخانه نمایشگاه ارسال شده است.

مسئول هنرهای تجسمی حوزه هنری استان اردبیل گفت: در این نمایشگاه ۴۲۲ پوستر از ۳۴۲ طراح گرافیک از ۲۲ کشور جهان شامل ایران، اسپانیا، آلمان، آرژانتین، اکوادور، ایتالیا، انگلستان، آمریکا، بلیوی، پرو، ترکیه، دانمارک، ژاپن، سوئیس، فرانسه، کانادا، کره جنوبی، مجارستان، مقدونیه، مکزیک، ونزوئلا و هلند به نمایش در می‌آید.

مجرد افزود: از میان این تعداد اثر ۷۶ پوستر از ۶۳ هنرمند توسط هیئت داوران این نمایشگاه متشکل از «سابینا اوبرهولزر» و «رناتو تاگلی» از سوئیس و «اسکات لاسرو» از آمریکا برای عرضه در این نمایشگاه انتخاب شده است.

وی دلیل توجه به نلسون ماندلا را در چند مورد دانست و بیان کرد: متأسفانه در خیلی از کشورها و به خصوص کشورهای غربی، دولتمردان آنچنان غرق سیاست شده‌اند که مسائلی مثل عطوفت، انسانیت، اخلاق و مهربانی را از یاد برده‌اند، بنابراین نلسون ماندلا به عنوان یک چهره انقلابی و نمونه بارز یک سیاستمدار و دولتمرد بود که توانست در کنار کار سیاسی، وجوهات اخلاقی و انسانی خود را نیز حفظ کند.

مجرد در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: تلاش‌های ماندلا برای صلح جهانی دلیل دیگر توجه به این شخصیت انقلابی بود، گذشته از اینکه ماندلا در کشور خود تلاش زیادی برای صرف رهایی جامعه از چند پارگی انجام داد که نقش بسزایی در صلح جهانی داشت.

وی تاکید کرد: پرداختن به نلسون ماندلا تاکیدی دوباره بر بینش صلح‌طلبی ملت ایران است چراکه مردم ایران همیشه دنبال صلح بوده‌اند و بزرگترین و طولانی‌ترین جنگ تاریخ هم در کشور ما، یک دفاع در مقابل تجاوز بود نه یک حمله هجومی برای تصرف یک کشور دیگر.

مسئول هنرهای تجسمی حوزه هنری استان اردبیل گفت: « نلسون ماندلا ، پرنده آزادی » تنها نمایشگاه در این زمینه در تمام دنیا است که برای نخستین بار در خانه هنرمندان ایران آذرماه ۹۳ و برای دومین بار در اردبیل برگزار می‌شود.

مجرد از طرح ثبت و تشکیل مکتب هنری با عنوان «مکتب هنری انقلاب اسلامی» از طرف رئیس حوزه هنری استان اردبیل به عنوان یکی از مهمترین و بزرگترین دستاوردهای هنری پس از انقلاب شکوهمند ایران اسلامی یاد کرد و افزود: در صورت به ثمر رسیدن این طرح می‌توان امیدوار بود که سبب شکل‌گیری مبانی و چارچوب‌های نظری این مکتب هنری شود.

اشتراک گذاری این نوشته

بدون نظر

نظر بدهید