همزمان با هفته پژوهش، آذر ماه ۹۴، در دانشگاه هنر اصفهان، مجموعه ای از نشست ها و کارگاه ها با محوریت گرافیک و با همت انجمن علمی گرافیک این دانشگاه و با دبیری محمد رضا رحیمی برگزار شد.
در این نشست ها که با استقبال طراحان، اساتید و دانشجویان رشته گرافیک مواجه شد، دانشگاه هنر میزبان اساتید مطرح و خوشنام طراحی گرافیک، آقایان ایرج میرزا علیخانی، پروفسور لخ مایوفسکی، مصطفی اسدالهی، مهرناز کوکبی، علی سجادیه، جمال رحمتی و هادی معزی بود.
در اولین نشست دانشگاه هنر میزبان پروفسور لخ مایوفسکی و ایرج میزرا علیخانی بود.در این نشست گزیده ای از پوسترهای سال های اخیر دانشجویان لخ مایوفسکی در آکادمی ورشو،و آثار خود ایشان از نظر فرم و ترکیب بندی، سبک کاری و تنوع در شیوه های اجرا مورد بررسی قرار گرفت.
تاثیراتی که این طرح ها از مکتب لهستان گرفته بودند و عدم استفاده ی مطلق از کامپیوتر و انجام پروژه ها به صورت دستی و تلاش مایوفسکی برای ایجاد زبان شخصی منحصر بفرد، در دانشجویان خود و همچنین اشاره به این نکته که دانشجویان وی نباید سبک او را ادامه دهند و تمایز هر طراح نسبت به دیگری از مباحثی بود که در این نشست مطرح شد.
آثار دانشجویان این پروفسور دانشکده ورشو، از لحاظ تکنیک و سبک اجرایی، کاملا منحصر بفرد و خاص بود، کارهایی که ذهن هایی خلاق را در عملیات اجرای ایده و پردازش اثر می طلبید.
در ادامه ی این مبحث آقای مایوفسکی به این نکته اشاره کردند که در آکادمی ورشو واحد طراحی و نقاشی در رشته ی گرافیک تا ترم آخر برای هر دانشجو ادامه دارد و جزو لاینفک کلاس های طراحی گرافیک می باشد. تاکید بر عدم استفاده از کامپیوتر از نکات برجسته ی این مبحث بود و همچنین تشویق دانشجویان برای ادامه ی کتب لهستان.
۷
آثار دانشجویان این پروفسور دانشکده ورشو، از لحاظ تکنیک و سبک اجرایی، کاملا منحصر بفرد و خاص بود، کارهایی که ذهن هایی خلاق را در عملیات اجرای ایده و پردازش اثر می طلبید.
در ادامه ی این مبحث آقای مایوفسکی به این نکته اشاره کردند که در آکادمی ورشو واحد طراحی و نقاشی در رشته ی گرافیک تا ترم آخر برای هر دانشجو ادامه دارد و جزو لاینفک کلاس های طراحی گرافیک می باشد. تاکید بر عدم استفاده از کامپیوتر از نکات برجسته ی این مبحث بود و همچنین تشویق دانشجویان برای ادامه ی کتب لهستان.

در اولین نشست روز دوشنبه ۱۶ آذر، دانشگاه میزبان اولین مهمان خود در این روز جناب آقای مصطفی اسدالهی در اولین نشست، اصفهان میزبان مصطفی اسدالهی بود. ایشان در این نشست که با عنوان بررسی ۱۰ نشانه ایرانی بود، به تشریح سیر فرآیند تولید آثار نشانه خود و همچنین مراحل پیدا کردن یک ایده و تبدیل آن به نشانه پرداختند.
استاد مصطفی اسدالهی ابتدا فرآیند طراحی یک نشانه را در چند بخش بررسی کردند، پیدا کردن راه حل، طراحی و نقشه، سازماندهی و ترتیب، پیدا کردن ایده و تفکر در جهت کاربرد،سپس ایشان به بررسی ۱۰ نشانه ی خود که در سال های اخیر طراحی کرده بودند پرداخت.
ایشان بررسی معانی و مفاهیم درونی موضوع هر سفارش را نکته اولیه و اصلی طراحی یک نشانه دانستند، بررسی جز به جزء کلمات و پیدا کردن نماد های تصویری برای آنان و سپس ارتباط و پیوند بین این عناصر و پیدا کردن یک ترکیب و رنگ مناسب از موارد مهم سخنان ایشان بود.

در دومین نشست این روز خانم دکتر مهرناز کوکبی به مبحث گرافیک در فضای مجازی در عصر جدید و همچنین شیوه های بیان و عرضه ی غیر چاپی و دیجیتالی آثار، اینستالیشن و گرافیک محیطی تعاملی دیجیتالی و نوری پرداختند.
ایشان که در دانشگاه تورنتو به تدریس مشغول هستند، با اشاره به اینکه هنر قرن ۲۱ مخاطب محور می باشد، این نکته را حائض اهمیت قلمداد کردند که سیستم های تدریس و درس های دانشگاه های ما قدیمی هستند و با علم روز و قرن ۲۱ تطابق ندارد.
ایشان فرمودند، تمام معیارها در هنر امروز بر اساس مخاطب و سنجش نیازهای اوست و ما شهروندان دیجیتال هستیم و به طور مستمر بمباران اطلاعات می شویم و اینکه هنر گرافیک در تمام اینها دخیل است و امروزه به عنوان هنر پیشرو شناخته می شود.
در ادامه ی این نشست به طور تخصصی آیتم هایی نظیر، وب دیزاین، اپلیکیشن، تبلیغات آنلاین و موشن گرافیک مورد بررسی قرار گرفت و نمونه های استاندارد جهانی برای دانشجویان به نمایش در آمد.

در سومین نشست این روز علی سجادیه با موضوع، مکتب گشتالت در هنرهای تجسمی سخنرانی خود را ایراد فرمودند.
ایشان در ابتدا توضیحاتی در رابطه با مکتب گشتالت و ادراک بصری دادند و همچنین ۵ قانون اصلی این مکتب را برشمردند.
قانون بسته شدن یا تکمیل، بر اساس این قانون در صورتی که بخش یا جزئی از یک طرح کامل، حضور نداشته باشد، ما تمایل به اضافه کردن آن جزء داریم.
قانون مشابهت، بر اساس قانون مشابهت ما تمایل داریم تا آیتم های مشابه را در یک گروه قرار دهیم و آن ها را به عنوان یک گشتالت در نظر بگیریم.
قانون مجاورت، چیزها یا آیتم های نزدیک به هم به عنوان یک گروه در نظر گرفته می شوند. قانون سرنوشت مشترک و همچنین مناسبت نقش و زمینه از دیگر قانون های مکتب گشتالت نیز بررسی شد.

طراح پوسترها : محمد رضا رحیمی

طراح پوسترها : محمد رضا رحیمی

در پنجمین نشست و کارگاه هفته پژوهش دانشگاه هنر اصفهان میزبان جمال رحمتی از اساتید کاریکاتور ایران و از هنرمندان برجسته بین المللی این عرصه بود.
ایشان در این کارگاه با بررسی راه های پیدا کردن سوژه و ایده یابی و تکنیک های اجرا با دانشجویان حاضر در این کارگاه، به دانشجویان موضوع طبیعت را برای کار دادند.
سخنان ایشان شامل تفهیم چگونگی پیدا کردن سوژه رای کاریکاتور از قبیل، بزرگ نمایی، پیدا کردن رابطه ها و بر عکس کردن آنها، روش بست و گسترش شامل سوژه کردن یک اتفاق کوچک و بزرگ کردن آن و ادامه دار نمودن آن.روش تکرار مثل ایجاد تکرار چیزی در جایی غیر معمول، ایجاد بعد زمان و بردن عناصر از زمانی به زمان دیگر، روش دیگر روش شباهت میان دو چیز و ایجاد سوژه مانند عشق جوجه تیغی به کاکتوس، روش دیگر نمایش همزمان، یعنی ما بصورت همزمان دو چیز را با هم نمایش دهیم، روش دیگر تلفیق مکان، که شامل تلفیق دو مکان بی ربط درکنار هم و ایجاد سوژه. در ادامه ی این کارگاه دانشجویان موضوع طبیعت را در قالب کاریکاتور کار کردند و به مراحل ایده اولیه و اجرای دور خطی رسیدند.

در ششمین نشست این هفته دانشگاه میزبان، هادی معزی، طراح گرافیک اهل قم بود. ایشان در ابتدا با بررسی آثار خط و خوشنویسی بزرگان خط، به تفهیم انواع خط و خوشنویسی و ساختار و ترکیب بندی آن پرداختند. توضیح انواع خط، نوع و ویژگی های آنها، فضاهای مثبت و منفی و نحوه ی استفاده از این فضا ها و نمایش نمونه های بدیلی از آثار خوشنویسی، از موضوعات مطرح شده در ابتدای این نشست بود. در ادامه ایشان به بررسی جلد کتاب هایی از خودشان و دیگر طراحان ایران، که با روش تایپوگرافی خلق شده بود پرداختند. تمرکز این بخش از سخنان ایشان، بر روی استفاده از انواع خط برای ایجاد ترکیب هایی نو و ایده گرفتن از آنان برای خلق فضاهایی جدید بود، که در چند بخش قابل بررسی بود، ایجاد فرم زیبا، وام گرفتن از موضوع و مفهوم کتاب برای استفاده از نوع خط و تبدیل کردن خط به تصویر، روش های رساندن مفهوم از طریق هند رایتنیگ و دست آزاد. از انتقادات ایشان به گرافیست های جوان، نداشتن مطالعه زیاد بر روی حروف و بازی های غیر اصولی بود. همچنین ایشان در ادامه سخنان خود مطالعه خطوط و خوشنویسی های قدیمی را راه حل ایجاد فونت هایی خوب و کم خطا دانستند.

اختتامیه این هفته و تجلیل از شرکت کنندگان همراه با جشن شب یلدا در اواخر همین ماه در این دانشگاه برگزار خواهد شد.
لازم به ذکر است نمایشگاه پوستر دانشجویان ورودی ۹۱ گرافیک دانشگاه هنر اصفهان زیر نظر استاد رسول کمالی در این دانشگاه تا ۳۱ آذر ماه ادامه دارد.

دبیر رویداد: محمدرضا رحیمی

شورای مرکزی برگزاری: مهدی میراحمدی، حسین غلامی،نیره شفیعی، عقیل مردانی، مسعود ایمانی،
و سایر دوستان عزیز:نوید نفیسی، سحر رفیعی، نیلوفر ضیائی، پریسا فوائدی، ایمان میزرایی، عرفان غلامی، علی خلیلی، مهتاب موسوی، فرهاد امیری، زینب شیخی، نگین مظاهری،امید نائینی

عکاسان: نوید نفیسی، حسین غلامی، نیره شفیعی

و با تشکر ویژه و اختصاصی از جناب آقای حمید صادقیان ریاست محترم دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه هنر اصفهان که ستون اصلی اجرای این برنامه و همیار دانشجویان انجمن علمی بودند.و همه ی دوستان و همکاران که ما را یاری نمودند.

بخشی از مجموعه پوسترهای هفته پژوهش

بدون نظر

نظر بدهید