همزمان با هفته پژوهش، روز چهاردهم آذر ۱۳۹۴ نشستی تخصصی با حضور پروفسور لخ مایوفسکی و ایرج میرزا علیخانی با موضوع بررسی آثار لخ مایوفسکی از طراحان برجسته ی لهستان برگزار شد.

در این نشست که با استقبال طراحان، اساتید و دانشجویان رشته گرافیک مواجه شد، گزیده ای از پوسترهای سال های اخیر دانشجویان لخ مایوفسکی در آکادمی ورشو،و آثار خود ایشان از نظر فرم و ترکیب بندی، سبک کاری و تنوع در شیوه های اجرا مورد بررسی قرار گرفت.

تاثیراتی که این طرح ها از مکتب لهستان گرفته بودند و عدم استفاده ی مطلق از کامپیوتر و انجام پروژه ها به صورت دستی و تلاش مایوفسکی برای ایجاد زبان شخصی منحصر بفرد، در دانشجویان خود و همچنین اشاره به این نکته که دانشجویان وی نباید سبک او را ادامه دهند و تمایز هر طراح نسبت به دیگری از مباحثی بود که در این نشست مطرح شد.

۱ (۱۳)
آثار دانشجویان این پروفسور دانشکده ورشو، از لحاظ تکنیک و سبک اجرایی، کاملا منحصر بفرد و خاص بود، کارهایی که ذهن هایی خلاق را در عملیات اجرای ایده و پردازش اثر می طلبید.
در ادامه ی این مبحث آقای مایوفسکی به این نکته اشاره کردند که در آکادمی ورشو واحد طراحی و نقاشی در رشته ی گرافیک تا ترم آخر برای هر دانشجو ادامه دارد و جزو لاینفک کلاس های طراحی گرافیک می باشد. تاکید بر عدم استفاده از کامپیوتر از نکات برجسته ی این مبحث بود و همچنین تشویق دانشجویان برای ادامه ی کتب لهستان.

در ادامه ی این نشست پروفسور لخ مایوفسکی آثار خود را به نمایش گذاشت. او ابتدا، نقاشی پوسترهای خود را که شاخص مکتب لهستان می باشد ارائه کرد و سپس به بررسی طیف جدید کارهای خود، که دارای زبان ویژه و خاص خود هنرمند بود پرداخت، او همچنین بیان کرد شاخص یک هنرمند ۳ H می باشد: نخستین آنها head یا «سر» به معنی آگاهی، اندیشه، شناخت و فرهنگ است. دومین آنها heard یا «شنیده ها» به معنی احساسات، خیزش های خیال و نیز درک این مهم است که ما که هستیم و از کجا آمده ایم؛ سنت ها. آخرین و نه کم اهمیت ترین نیز اصل hand یا «دست» به معنی مهارت های حرفه ای، تکنیک ها، تبحر و استادی است که همه در آرزوی رسیدن به آن هستیم. نبود هر یک از این سه اصل فرد را ناتوان، بی هویت و کلیشه ای می کند و مسلما دیگر نمی توان او را هنرمند نامید. احساس می کنم که در ایران به این سه H بسیار اهمیت داده می شود و از این روست که به نظر من بسیاری از هنرمندان ایرانی آثاری پرمخاطب و تأثیرگذار را در کارنامه هنری خود دارند.

ایشان همچنین این نکته را تاسف برانگیز قلمداد کردند که در تبلیغات و آثار گرافیکی که در سطح کشور شما مشاهده کردم زبان ملی و بومی وجود ندارد.

لخ مایوفسکى Lech Majewski طراح برجسته لهستانى، به دعوت لادن رضایی و ایرج میرزاخانى به ایران آمده است.
نشست ۱۴ آذر ماه در دانشگاه هنر اصفهان به همت انجمن علمی گرافیک دانشگاه هنر اصفهان انجام گرفت.

دبیر رویداد: محمد رضا رحیمی

شورای برگزاری: نیره شفیعی، مسعود ایمانی، مهدی میر احمدی، حسین غلامی، عقیل مردانی، پریسا فوائدی، سحر رفیعی، نیلوفر ضیائی

عکاس: نوید نفیسی، حسین غلامی
طراح پوستر: محمد رضا رحیمی

بدون نظر

نظر بدهید