در نشست رسانه ای دبیران بخش های نمایشنامه نویسی و طراحی پوستر جشنواره تئاتر فجر ویژگی های این دو بخش و برنامه ریزی‌های انجام شده در این زمینه تشریح شد.

نشست رسانه ای دبیران دو بخش نمایشنامه نویسی و نمایشنامه خوانی و طراحی پوستر و هویت بصری جشنواره بین المللی تئاتر فجر، صبح دیروز شنبه بیست و سوم آبان ماه در خبرگزاری ایلنا برگزار شد. در این نشست رسانه ای بهزاد صدیقی دبیر بخش مسابقه نمایشنامه نویسی و امیر اسمی دبیر بخش پوستر و هویت بصری جشنواره توضیحاتی درباره این دو بخش ارائه دادند.

در ابتدای این نشست، امیر اسمی با اشاره به اینکه در این دوره از جشنواره بخش طراحی پوستر با عنوان طراحی پوستر و هویت بصری در سه بخش کلی برگزار می شود، بیان کرد: مسابقه پوستر جشنواره به روال هر سال برگزار می شود که در آن پوسترهای یک سال اخیر طی فراخوانی جمع آوری شده و در قالب نمایشگاه و انتشار کتاب عرضه می شود. جایزه های این بخش نیز در دو بخش پوسترهای تئاتر و پوسترهای مرتبط با تئاتر مثل جشنواره ها اهدا می شود.

poster-fajr (1)

افزودن دو بخش جدید به بخش پوستر جشنواره

وی ادامه داد: دو بخش جدید نیز به بخش پوستر این دوره افزوده شده که اولی «هویت بصری در گروه های تئاتر» نام دارد که همین بخش شامل دو قسمت خواهد بود. در قسمت اول پوسترها، بروشورها و اقلام تبلیغاتی گروه ها جمع آوری می شود و در قسمت دوم لوگو، نشانه، سایت اطلاع رسانی، کاتالوگ و … مورد بررسی قرار گرفته و در یک کارگاه آموزشی اهمیت هویت بصری و هویت سازمانی برای گروه های نمایشی شرح داده می شود.

اسمی یادآور شد: بخش سوم این بخش «گرافیک در اجراهای جشنواره» نام دارد که به این ترتیب پوستر، بروشور و تبلیغات اجراهای مرحله نهایی در بخش بین الملل و ایران مورد توجه قرار می گیرد، چون اکثر کارها قبلاً اجرا شده است می توان به درستی بروشور و پوسترشان را بررسی کرد. معتقدم که تئاتر یک کار گروهی است و همه این عوامل در اجرا تاثیر می گذارد. در این بخش نیز قرار است در اختتامیه جشنواره به بهترین پوستر و بروشور یک نمایش، تندیسی اهدا شود.

دبیر بخش پوستر جشنواره تئاتر فجر در پایان صحبت هایش درباره داوری این دوره از آثار عنوان کرد: طبق برنامه ریزی هایی که انجام شده، اگر امکانش فراهم شود، فرایند داوری این بخش را تغییر خواهیم داد. به این ترتیب که امیدوارم بتوانیم از افراد بیشتری در داوری استفاده کنیم تا به این ترتیب داوری گسترده تر شده و آثار دقیق تر مورد قضاوت قرار گیرد. همچنین در سمینار و نشست های جشنواره هم حضور داریم و قرار است در نشستی، گرافیک و تاثیر آن در اجراها را مورد بررسی قرار دهیم. تلاش ما این است که جشنواره را به این سمت سوق دهیم که یک گروه نمایشی با تمام عوامل و برنامه هایش کاملاً دیده شود.

poster-fajr (3)

منبع

 

بدون نظر

نظر بدهید