برای اولین بار یک انیمیشن کوتاه ایرانی توانست به فهرست اولیه اسکار راه یابد. بابک نکویی، کارگردان « استریپی » معتقد است که حضور در این مرحله از اسکار به این معنی است که این انیمیشن استانداردهای این مراسم را دارد.
« استریپی » (راه راه) براساس موسیقی یوهانس برامس، موسیقیدان (۱۸۹۷- ۱۸۳۳) ، ساخته شده و درباره کارگر یک کارخانه بزرگ است که تصمیم می‌گیرد در کار ملال آور راه راه کردن بسته‌های کارخانه خلاقیتی ایجاد کند.
بابک نکویی گفت: مهرماه سال ۹۳ استارت زده شد، ما روی داستان « استریپی » کار کردیم و تقریبا در اواخر اسفند ماه ۹۳ تولید این پروژه به اتمام رسید. تکنیکی که برای ساخت « استریپی » استفاده کردیم انیمیشن دو بعدی است یعنی انیمیشنی که شبیه انیمیشن های کلاسیک والت دیزنی است و اتفاقا با بازخوردهایی که خارج از ایران هم داشته ایم این انیمیشن با کارهای کلاسیک «والت دیزنی» بسیارمقایسه شده است. « استریپی » یک انیمیشن کلاسیک دستی است و کل داستان فریم به فریم به شکل دستی طراحی شده است ولی در کنار آن از نرم افزارهای حرفه ای هم استفاده شده استفضای داستان یک فضای بین المللی است و خیلی موقعیت ایران در آن وجود ندارد، در واقع داستانی است که توجه به مکان و زمان خاصی ندارد.

بابک نکویی

بابک نکویی

پس از انتخاب موسیقی سعی کردیم، داستان و استوری بورد را بر اساس موسیقی طراحی کنیم؛ یعنی بر اساس نت ها و ملودی موسیقی. استفاده از مونوتن برای این فیلم کاملا به داستان فیلم بازمی گردد چون داستان فیلم یک زندگی یکنواخت و روزمره را روایت می کند و چون این بی رنگی در خدمت فیلم است بیننده را آزار نمی دهد و به شدت با روایت فیلم همراه می شود.

او ادامه داد: زمانی که این فیلم در جشنواره «آنستی» به نمایش درآمد، آنجا یک پخش کننده بین المللی که خیلی از « استریپی » خوشش آمده بود با ما قرارداد بست که پخش این فیلم در یک جشنواره به اسم «نمایش نمایش ها» بر عهده گیرد، این انیمیشن به اتفاق ده انیمیشن دیگر در قالب یک فیلم بلند به اسم «نمایش نمایش ها» در تعداد معدودی سینما در سراسر آمریکا پخش شد که بعد از پخش در لس آنجلس امکان حضور در اسکار را هم به دست آورد. نکویی ادامه داد: بسیاری از هنرمندان سرشناس انیمیشن با این کمپانی کار کرده اند؛ تا کنون فیلم هایی که این کمپانی پخش کرده است ۹ بار توانسته اند برنده اسکار باشند و ۲۹ بار هم نامزد جایزه اسکار بوده اند.

بابک نکویی در پایان با ابراز رضایت از حضور « استریپی » در میان نامزدهای آکادمی اسکار گفت: حضور در این مرحله از اسکار به این معنی است که ما یک استانداردهایی را رعایت کرده ایم که وارد این مرحله شده ایم به هر حال ۶۰ فیلم در این مرحله با هم رقابت می کنند که از این ۶۰ تا ۵۰ فیلم از دور خارج می شوند و ۱۰ فیلم به مرحله نهایی اسکار می رسند.
ایسکاو نیوز