چهارشنبه شب در تالار حافظ مراسمی به مناسبت ۲۸ اکتبر(ششم مهرماه) روز جهانی انیمیشن برگزار شد که در آن هر یک از سخنرانان یکصد دقیقه فرصت یافتند در این باره صحبت کنند. بدین ترتیب رئیس حوزه هنری فارس به عنوان نخستین سخنران، گفت: گاهی بهترین کار این است که هیچ کاری انجام ندهیم.
محمد کرم الهی با بیان اینکه برای انجام کارها گاهی نیاز است دست از کارهای بیهوده کشید، بیان کرد: قول می دهم از برنامه های فرمایشی، ژست های ویترینی و عملکردهای هوایی و پفکی دور شویم و به دنبال بالندگی هنر باشیم.
وی یادآور شد: برای دوری از این ها بهترین کار کم گفتن است.
محمدحسن نبوی زاده، معاون سیما مرکز فارس نیز در مدت بیش از ۱۰۰ ثانیه ای که وقت داشت به بیان خاطره ای از انیمیشن بسنده کرد. در ادامه نیز مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس تصریح کرد: انیمیشن مرز تخیل انسانی است که فرسنگها در اعماق قرار گرفته است. بهزاد مریدی با بیان اینکه انیمیشن گریزگاهی و گلوگاهی برای انسان امروزی است، ادامه داد: انیمیشن امروز با تلاش و جدیت فعالان این عرصه هنری در مسیر بالندگی قرار دارد. وی افزود: باید تخیل و شاعرانگی شهر شیراز با انیمیشن و همت فعالان این هنر به رخ کشیده شود.
در ادامه این مراسم از چهار هنرمند انیماتور استان تقدیر شد که علی امام زاده ای از پیشکسوتان واحد انیمیشن صداوسیمای مرکز فارس، صادق حسین پور به خاطر تولید در فضای دشوار با امکانات کم در شهرستان، ثنا اسماعیل زادگان، هنرمند ۱۵ساله به عنوان جوان ترین انیماتور و محمد زارع در مقام پر افتخارترین انیماتور استان در جشنواره های داخلی و خارجی از سوی نهادهای فرهنگی فارس تقدیر شدند.
در این مراسم انیمیشن کوتاه و موفق «دختر آت و آشغالی» به کارگردانی محمد زارع و شلاله خیری به نمایش گذاشته شد. در جریان این آیین که نخستین بار سال ۱۳۶۸ در شیراز گرامی داشته شد از راه اندازی انجمن پویانمایی و هنرهای رایانه ای استان فارس با حضور ۲۷۰ هنرمند خبر داده شد. همچنین فیلم «عروسک چینی بابا» به کارگردانی علی زارع نوی در پایان این مراسم پخش شد. از سوی انجمن بین المللی انیمیشن روز ۲۸ اکتبر مصادف با ششم مهرماه به عنوان روز جهانی انیمیشن انتخاب شده است.

منبع : مهر

بدون نظر

نظر بدهید