لوگوی المپیک ژاپن پس از ادعای سرقت هنری کنار گذاشته شد


کمیته برگزاری این المپیک اعلام کرده ابهامات زیادی در مورد نشانی که در لوگوی المپیک تابستانی ۲۰۲۰ استفاده شده، وجود دارد.

این تصمیم در پی شکایت یک طراح بلژیکی گرفته شده است.

الیور دبی هنرمند بلژیکی با اعتراض به طرحی که برای المپیک ۲۰۲۰ استفاده شده، طراح آن را به سرقت هنری متهم کرده است. این گرافیست مدعی است نشان طراحی شده برای المپیک ۲۰۲۰ توکیو شباهت زیادی با نماد تئاتر لیژ دارد که او در سال ۲۰۱۳ آن را طراحی کرده است.

به گزارش رسانه‌های ژاپن، کنجیرو سانو طراح لوگوی المپیک ۲۰۲۰ توکیو اعلام کرده که در پروژه قبلی خود از طرح‌های آنلاین استفاده کرده است.

ماه گذشته از لوگوی المپیک توکیو پرده‌برداری شد، این لوگو بر اساس حرف T لاتین که اول کلمه شهر توکیو و دایره سرخی که نشان قلبی تپنده است، طراحی شده، برخی منتقدان این لوگو معتقدند دایره قرمز این طرح شبیه دایره‌ای است که در پرچم ژاپن وجود دارد.

کنار گذاشتن این طرح حرکتی غیر عادی از سوی کمیته برگزاری المپیک توکیو به حساب می‌آید.

در ماه ژوئن امسال هم طرح ساخت ورزشگاه جدید المپیک توکیو به دلیل اختلاف بر سر هزینه‌های آن، کنار گذاشته شد.

۱۵۰۹۰۱۱۸۲۸۳۱_oliver_debie_tokyo_2020_1_512x288_getty_nocredit

الیور دبی طراح لوگوی تئاتر لیژ که علیه کمیته اجرایی المپیک توکیو شکایت کرد

الیور دبی طراح لوگوی تئاتر لیژ که علیه کمیته اجرایی المپیک توکیو شکایت کردتوشیو موتو رئیس کمیته برگزاری المپیک توکیو در کنفراس خبری در این مورد گفت:” ما مطمئن هستیم که دو لوگوی مورد بحث با هم تفاوت دارند. اما هفته گذشته متوجه چیزهای جدیدی شدیم که نشان از بحران داشت و به همین دلیل ما نمی‌توانستیم آنها را نادیده بگیریم.”

او در ادامه توضیح داد:”ما در نهایت به این نتیجه رسیدیم که تنها راه حل کنار گذاشتن لوگوی فعلی و طراحی یک لوگوی جدید برای بازی‌های تابستانی المپیک ۲۰۲۰ توکیو است. به نظر ما، لوگوی فعلی در حال حاضر نمی‌تواند اعتماد عمومی را جذب کند.”

آقای دبی طراح بلژیکی با ابراز شگفتی از تصمیم کمیته برگزاری در مورد کنار گذاشتن لوگوی المپیک گفته است:” تصور من این بود که کمیته المپیک نهادی بسیار عظیم است و من جرات شکایت از آنها را نداشتم.”

اما به گفته این طراح بلژیکی مدیر تئاتر لیژ از او خواسته که کاری در این مورد انجام دهند و در نهایت با کمک وکلای دفاع از حق مولف از کمیته اجرایی المپیک توکیو شکایت کردند.

به گفته آقای دبی، طراح بلژیکی، تصمیم برای طراحی این نشان در سال ۲۰۱۱ شکل گرفت و اکنون به مدت دو سال است که تئاتر لیژ به صورت رسمی از آن استفاده می‌کند. این لوگو از طریق وب سایت‌هایی مانند پین ترست در سراسر جهان قابل دسترس است.

اما کنجیرو سانو طراح لوگوی المپیک ۲۰۲۰، همزمان با این که اتهام کپی طرح تئاتر لیژ را رد کرده، پذیرفته همکاران او در طرح قبلی که مربوط به تبلیغ یک آبجو بوده از طرح‌های دیگر گرافیست‌ها استفاده کرده‌اند.

یوچی ماسوزوئه شهردار توکیو هم در این رابطه گفته است:” من می‌خواهم آقای سانو در این مورد توضیح دهند چرا که حس می‌کنم با ما خیانت شده است.”

منبع

اشتراک گذاری این نوشته

بدون نظر

نظر بدهید