۷۹ سال پیش در چنین روزی درخاندان ممیز، در یکی از محله‌های تهران پسری به دنیا آمدکه نامش را مرتضی خواندند.

شاید در آن زمان پدر مرتضی هرگز گمان نمی‌برد که روزی پسرش را پدر گرافیک نوین ایران بنامند، اما مرتضی با تلاش و کوشش و به دلیل علاقه‌ای که به هنر داشت توانست آرام آرام به موفقیت رسیده و با خلق آثار جدید جایگاه خود را در گرافیک ایران تثبیت کند و بعدها او را به نام پدر گرافیک نوین ایران بشناسند.

مرتضی ممیز در سال ۱۳۴۴ تحصیلاتش را در مقطع کارشناسی در دانشکده هنرهای زیبا به پایان رساند. اندکی بعد برای ادامه تحصیل راهی فرانسه شد و در سال ۱۳۴۷ کارشناسی‌ ارشد هنرهای تزیینی خود را از مدرسه هنرهای تزیینی پاریس دریافت کرد.

ممیز از اواخر دهه ۳۰، فعالیتش را در رشته طراحی گرافیک آغاز کرد و مدیریت هنری و طراحی نشریات بسیاری از جمله “کتاب هفته”، “کیهان هفته”، “فرهنگ”، “کاوش”، “نگین”، “رودکی”، “فرهنگ و زندگی”، “کلک” و “بخارا” را بر عهده داشت.

برپایی ۱۰ نمایشگاه اختصاصی در تهران و دو نمایشگاه اختصاصی در آلمان و همچنین شرکت در ۷۵ نمایشگاه گروهی در ایران، آلمان، فرانسه، آمریکا، بلژیک، فنلاند و یوگسلاوی از جمله فعالیت‌های هنری اوست. عضویت در هیئت علمی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک و ریاست هیئت مدیره انجمن طراحان گرافیک ایران از دیگر فعالیت‌های این هنرمند است.

مرتضی ممیز در طول حیات خود جوایز و افتخارات بسیاری را از آن خود کرد که نشان درجه‌یک فرهنگ و هنر جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۳ و انتخاب از سوی سومین همایش چهره‌های ماندگار در سال ۱۳۸۲ از جمله آن‌هاست.

پدر گرافیک ایران، پس از سال‌ها فعالیت مستمر هنری در روز شنبه ۴ آذرماه ۱۳۸۴ در سن ۶۹ سالگی بدرود حیات گفت و به دیار باقی شتافت.

ممیز در طی این سال‌ها فعالیت‌های مختلفی در زمینه هنر داشت که بخشی از آن‌ها بسیار دیده شد و بخشی دیگر کم‌فروغ بودند. در زیر به بخشی از آن‌ها اشاره شده است.

http://www.honaronline.ir/Pages/News-60726.aspx

بدون نظر

نظر بدهید