نشست خبری اولین نمایشگاه دوسالانه آثار طراحان بسته بندی کشور


نشست خبری نخستین نمایشگاه دوسالانه آثار طراحان بسته بندی کشور، ششم مردادماه با حضور بیژن جناب (رییس هیئت داوران‌)، شهرزاد اسفرجانی‌ (عضو هیئت داوران) و ایمان آل مظفر (دبیر نمایشگاه‌ و مدیر وب‌سایت بسته‌ها) در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
آل مظفر در ابتدای این نشست با ارائه گزارشی از برپایی نخستین سالانه آثار طراحان بسته بندی کشور در سال گذشته، گفت: ابتدای آبان‌ماه سال ۹۲ وب‌سایت بسته‌ها فعالیت خود را آغاز کرد. هدف اصلی این وب‌سایت ارتباط بین تولیدکنندگان و طراحان حوزه بسته بندی و معرفی این طراحان است تا به‌وسیله این ارتباط روزبه‌روز جایگاه طراحان رشد‌ و ارتقا یابد.

او ادامه داد: در نخستین سالانه آثار طراحان بسته بندی، سه بخش دانشجویی حرفه‌ای و نگاه ویژه داشتیم. قصد داریم امسال اولین نمایشگاه را به‌صورت دوسالانه برگزار کنیم. امسال در این رویداد یک رویکرد جدید داریم که می‌خواهد صدای تولیدکنندگان را به طراحان برساند.

در ادامه‌ی این نشست، بیژن جناب – گرافیست و رییس هیئت داوران – با بیان این‌که برپایی این دوسالانه یک کار پایه‌ای است که عرصه طراحی کشور به آن نیاز دارد، اظهار کرد‌: حوزه گرافیک جزو طیف‌های گسترده است. یک چنین وسعتی، کار داوری‌، جمع‌آوری و مدیریت آثار را دشوار می‌کند. این تلاش‌ها نتیجه‌ی خوبی برای هنر، اقتصاد و افزایش زیبایی‌شناسی خواهد داشت.

او افزود: هیچ تیراژی مثل بسته بندی این ویژگی را ندارد که در همه جای کشور پخش شود‌ و بیشتر مردم در ارتباط باشد. بنابراین توجه به خواست تولیدکنندگان و توانمندی طراحان در عرصه‌ی بسته بندی کشور، بخش عمده و حساس گرافیک و طراحی در این زمینه است. هدف ما بالا بردن دید جامع در زمینه بسته بندی است. ما فقط به بازار نگاه نمی‌کنیم، چون بسته بندی و طراحی طیف گسترده‌ای دارد.

عکاس: علی فراهانی

در بخش دیگری از این نشست، شهرزاد اسفرجانی – عضو هیئت داوران – با بیان این‌که امسال این نمایشگاه‌ به‌صورت دوسالانه و با نیروی بیشتری برگزار می‌شود، گفت: در حال حاضر دسته‌بندی یکی از ارکان مهم برندسازی شده است و دیگر نمی‌توانیم مفهوم طراحی دسته‌بندی را از دیگر حرکت‌های بازاریابی جدا کنیم. برندها، روی بسته‌ها ساخته می‌شوند و شکل می‌گیرند و ارتباط مردم با کالاها از طریق بسته بندی شکل می‌گیرد و با دیدن آن در ذهن‌شان یک جایگاه ویژه ایجاد می‌شود.

او ادامه داد: تا چند ماه آینده، ما به wto می‌پیوندیم. مهم‌ترین خطری که این حضور را تهدید می‌کند، نداشتن بسته بندی‌های اصل و منطبق بر هویت است. ما در بازارهای جهانی به یک هویت اصل نیاز داریم که طراحی بسته بندی می‌تواند یکی از پیشگامان هویت ما در این بازارها باشد.

اسفرجانی با اشاره به تغییر رویکرد بخش خصوصی در کسب و کار و تأثیر آن بر طراحی و بسته بندی آثار، گفت: مدیران باید توجه کنند که راهی به‌جز توسعه پایدار برای نجات کسب و کار بخش خصوصی وجود ندارد. ما نمی‌توانیم مثل گذشته به‌صورت مقطعی در این زمینه تصمیم بگیریم و باید عمیق‌تر نگاه کنیم. پس نیاز بیشتری به طراحی پیشرفته در زمینه بسته بندی داریم.

وی به ایجاد حوزه اثر در روند توجه به طراحی بسته بندی در کشور اشاره و بیان کرد: برگزاری این دوسالانه، حوزه اثری ایجاد می‌کند که رویکرد آن پیوند دادن قدرت‌ها است، یعنی مسوولان‌ و نهادها با تولید‌کنندگان پیوند داده می‌شوند و به این فکر اساسی می‌افتند که طراحان می‌توانند پاسخگوی نیازهای‌شان باشند. مهم‌ترین مانع سفر صنایع دستی ما، بسته بندی خوب است. علاوه بر این‌که طراحی آیتم‌های این آثار باید به‌روز و به بسته بندی آن‌ها نیز توجه شود.

paletrang.com-packaging (2)

این عضو هیئت داوران اولین دوسالانه نمایشگاه آثار طراحی بسته بندی همچنین اظهار کرد: حضور افرادی که داوری این آثار را برعهده دارند، به جوانان حس اعتماد می‌دهد، چون آن‌ها مطمئن هستند که داوری به‌شکل حرفه‌ای انجام می‌شود. بسته بندی موفق و موثر، تحسین خواص را درپی دارد و مورد پسند مردم قرار می‌گیرد. پس کلمه‌ی بازارپسند، حسن بزرگی است.

در پایان این نشست، آل مظفر درباره‌ی اعلام فراخوان و شرایط شرکت در این دوسالانه، توضیح داد: فراخوان این دوسالانه در وب‌سایت بسته‌ها برای علاقه‌مندان گذاشته شده است. آن‌ها از ششم مرداد تا اوایل مهرماه فرصت دارند آثار خود را ارسال کنند. به همه‌ی کسانی که آثارشان به نمایشگاه راه یابد، گواهی شرکت در نمایشگاه اهدا می‌شود و سه نفر نیز به‌عنوان برگزیده معرفی می‌شوند.

شهرزاد اسفرجانی، بیژن جناب، دکتر محمد رزاقی، فاطمه کرکه‌آبادی و مسعود نجات هیئت انتخاب و داوری آثار را برعهده دارند. نتایج داوری و اهدای جوایز برگزیدگان روز جمعه ۱۷ مهرماه همزمان با گشایش نمایشگاه و دومین مراسم اهدای جوایز و معرفی آثار برگزیده سال بسته‌ها اعلام خواهد شد.

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری این نوشته

بدون نظر

نظر بدهید