نخستین فراخوان استقبال از بهار ۹۵ مشهد منتشر شد


ستاد جشنواره «بهار فیروزه‌ای» در نظر دارد با هدف ایجاد شور و نشاط بیشتر در ایام نوروز و بهره‌مندی هر چه بیشتر از فرصت بزرگ حضور زائران و مجاوران حرم رضوی، نسبت به انتشار مجموعه فراخوان‌ها و برگزاری برنامه‌های گوناگون اقدام کرد.

به منظور استمرار خلاقانه حرکت هنرمندان در سال‌های گذشته، ستاد جشنواره بهار فیروزه‌ای رویکرد تعامل گسترده‌تر با هنرمندان رشته‌های مختلف، تنوع بخشی به قالب‌های هنری و افزایش مشارکت مردمی را در پیش گرفته و از این تاریخ، مجموعه فراخوان‌های المان‌های نوروزی، تزیینات شهری، محله‌آرایی، بازار هنر و… را منتشر می‌کند.

علاوه بر این برنامه‌ها و جشنواره‌های متنوعی برای اجرا در سطح شهر و محلات مشهد پیش‌بینی شده است که در ایام نوروز برگزار می‌شود.

در فراخوان المان‌های نوروزی جشنواره بهار فیروزه‌ای ویژگی‌هایی برای آثار در نظر گرفته شده که شامل، تناسب با «محورهای موضوعی» و «اولویت‌های ساختاری» (بندهای الف و ب فراخوان)، زیبایی و زیباسازی چهره‌ شهر، گویایی و توان برقراری ارتباط با مخاطب عمومی، برخورداری از حس شکوفایی، طراوت و تنوع رنگی متناسب با فصل بهار، نو بودن در محتوا و فرم؛ پرهیز از ایده‌های تکراری، قابلیت اجرای بهینه و تولید کیفی، تاکید بر نشانه‌شناسی، ملی و دینی و پرهیز از شخصیت‌پردازی و فضاسازی غیرایرانی می‌شود.

همچنین محورهای موضوعی شامل مشهدالرضا؛ حریمی به وسعت یک شهر( حرم مطهر و جلوه‌های زیبای معماری و معنویت آن، مشهد ۲۰۱۷، پایتخت فرهنگی جهان اسلام، رنگین کمان حضورِ زائران، از ملیت‌ها و قومیت‌های گوناگون، استقبال و مهمان‌پذیری از زائران و…)، خاطرات و سنت‌های بومی ( آیین‌های نوروزی، خاطره‌بازی با نوستالژی‌های زندگی در دهه شصت، نمادها و اعلام مشهدی)، بهار، رستاخیز طبیعت و تجلی آیات الهی، سبک زندگی در خانواده ایرانی، اسلامی به مثابه کانون نشاط، آرامش و همدل، داستان‌های ایرانی، قصه‌های قرآنی( شخصیت‌ها و موقعیت‌های قصه‌های قرآن کریم، آثار ادبی فاخر، متون نثر و نظم کودکانه)، محیط‌زیست مطلوب شهری(مصرف بهینه آب، درخت‌کاری و حفظ فضای سبز، شهر آرامش‌بخش، هوای پاک)، ایران اسلامی؛ پیشرو و مستقل(ایران آینده، میراث تاریخی تمدن ایرانی اسلامی، پیشرفت‌های علمی و فناوری ایران امروز، استقلال بر پایه‌ اقتصاد مقاومت، تحقق شعارهای انقلاب اسلامی، مردم سالاری دینی، استکبارستیزی) و موضوع آزاد می‌شود.

شرایط و مقررات ارسال آثار نیز به این گونه بوده که آثار ارسالی باید در چارچوب ویژگی‌های مطرح شده در فراخوان، ذیل«محورهای موضوعی» و ترجیحاً با توجه به «اولویت‌های ساختاری» ذکر شده باشند، در تعداد طرح‌های ارسالی ‌محدودیتی وجود ندارد.

همچنین هنرمندان می‌توانند در مرحله نخست، طرح خود را در قالب تصویر و یا ماکت ارائه کنند. همچنین ارائه‌ی یک لوح فشرده حاوی تصویر مربوطه و فرم اطلاعات هنرمند و اثر الزامی است، هنرمند باید ماکت یا پوستر اثر خود را از طریق پست یا مراجعه حضوری در تاریخ مقرر به دبیرخانه‌ دریافت اثر به نشانی مشهد، ضلع غربی بوستان کوهسنگی، نگارخانه چارسوق، دبیرخانه جشنواره‌ی بهار فیروزه‌ای» تحویل دهند

فرم اطلاعات اثر باید به صورت تایپی و شامل موارد نام و نام‌خانوادگی، شماره‌ ملی، شماره‌های تماس (ثابت و همراه)، نشانی محل سکونت، آدرس پست الکترونیک، محور موضوعی و شاخصه‌ ساختاری مرتبط ترجیحاً عنوان اثر باشد، همچنین از درج نام پدیدآورنده بر روی تصویر یا ماکت اثر خودداری شود. اما درج عنوان برای اثر و توضیح مختصری درباره‌ی اثر بلامانع است. به ازاء هر اثر یک کد پذیرش اعلام می‌شود که مبنای پیگیری در مراحل بعدی خواهد بود.

تصویر اثر باید پوستری شامل سه عکس از زوایای مختلف ماکت یا نمای سه‌بعدی طرح باشد، به نحوی که تمام ابعاد و زوایای اثر، رنگ و بافت آن قابل مشاهده باشد.هر پوستر باید در ابعاد ۵۰ در ۷۰ سانتی‌متر (افقی) با رزولیشن ۳۰۰Dpi ، در فرمت jpg و به صورت RGB تهیه شده و پس از پرینت، ترجیحاً روی فوم‌بورد تحویل شود. باید از قراردادن هرگونه بافت، رنگ و تصویر در پس‌زمینه خودداری گردد، اما شبیه‌سازی جانمایی فرضی اثر در فضای شهری مطلوب است.

ضروری است از ارسال آثار تقلیدی و کپی پرهیز شود. در صورتی که ستاد کپی بودن یک اثر را احراز کرد، حق دارد حتی پس از انتخاب اثر، آن را از دور انتخاب یا تولید حذف کند.

آثار ارسالی مسترد نشده و مالکیت معنوی آثار منتخب، متعلق به شهرداری مشهد می‌شود و کپی‌برداری از آن برای هنرمند مجاز نخواهد بود.

ستاد جشنواره، در تایید یا رد آثار برای تولید و اکران مختار است. در صورت گزینش اثر در مرحله‌ نهایی، مسئولیت اجرای آن ترجیحاً با ارائه‌دهنده خواهد بود. طرح کسانی که توانایی‌شان برای ساخت اثر احراز نشود، در صورت توافق از وی خریداری می‌شود.

تحویل آثار از ۳ بهمن تا پایان ساعت اداری ۶ بهمن، نگارخانه چارسوق و اکران شهری ۲۵ اسفند ماه است.

در اردیبهشت ماه ۹۵، بر اساس ارزیابی کارشناسان و داوران و آرای مردمی، به آثار منتخب هدایایی به این شرح اعطا می‌شود که پنج اثر برتر هر یک ۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال به همراه لوح سپاس هزینه طراحی سایر آثار منتخب اعم از اجرا شده و اجرا نشده هر یک ۱۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال به همراه لوح سپاس داده می‌شود.

اشتراک گذاری این نوشته

بدون نظر

نظر بدهید