رقابت فن آورد در رشته گرافیک چگونه است؟
فن‌آورد در رشته گرافیک و تصویرسازی با به‌کارگیری یک شیوه متفاوت و منحصربه فرد می کوشد طراحانی که بیشترین مهارت، تناسب و بازدهی را در بازار کار دارند شناسایی و رتبه بندی کند؛ به همین منظور در این رقابت مسئله اصلی، «مجموعه مهارت‌های فنی، هنری، رفتاری و اجتماعی» طراح است نه صرفاً کیفیت محصول خروجی او. از طرف‌دیگر گرایش‌های رقابت در این رشته نیز با توجه به نیاز بازارکار در کشور انتخاب شده‌اند.

گرایش‌های رشته گرافیک:
۱. طراحی هویت بصری (هویت سازمانی- Corporate Identity)

۲. تبلیغات (طراحی آگهی چاپی)

۳. طراحی سایت (UI&UX)

۴. تصویر‌سازی

مرحله مقدماتی:
– هر شرکت‌کننده لازم است ابتدا در سایت فن‌آورد ثبت نام کرده و نسبت به انتخاب یکی از گرایش‌های چهار‌گانه این رشته اقدام کند (فقط یک گرایش).

– در این مرحله هر یک از شرکت‌کنندگان باید حداکثر ۱۰ پروژه (نمونه کار) خود را ارسال کند.

– یک پروژه می‌تواند فقط یک نشانه یا یک مجموعه هویت بصری کامل یا فقط یک پوستر، یا یک مجموعه پوستر، یا یک بسته‌بندی یا یک طرح جلد کتاب و… (به طور کلی هر اثر گرافیکی‌ای که توسط شرکت‌کننده تولید شده است) باشد که تصمیم در مورد محتوای هر پروژه به عهده شرکت‌کننده است.

– آثار ارسالی لازم نیست حتما ذیل گرایش ثبت‌نام شده باشند. آثاری که زیرمجموعه گرایش انتخابی شرکت‌کننده هستند، از امتیاز بیشتری برخوردار خواهند شد (به بخش نحوه امتیازدهی مراجعه کنید).

– آثار ارسالی لازم نیست حتما سفارش‌دهنده داشته باشند. هر پروژه‌ باکیفیتی که توسط شرکت‌کننده در هر زمانی و به هر دلیلی طراحی شده، قابلیت ارسال دارد.

– شرکت‌کنندگان در نحوه ارائه و پرزنت پروژه‌های خود کاملاً آزاد هستند.

– شرکت‌کنندکانی که در «گرایش‌های غیر از تصویرسازی» شرکت می‌کنند از ارسال پروژه‌های تصویرسازی خودداری کنند. یعنی اگر درگرایش‌های هویت بصری، تبلیغات و طراحی سایت ثبت‌نام کنند، نباید آثار تصویرسازی جز نمونه کارهای ارسالی باشد.

* نکته: شرکت‌کنندگان در گرایش تصویر‌سازی توجه داشته ‌باشند که تمامی پروژه‌های ارسالی ایشان «باید مرتبط با تصویر‌سازی باشد». در واقع این شرکت‌کنندگان لازم است حداکثر ۱۰ اثر یا مجموعه اثر تصویرسازی ارسال کنند.

– در گرایش طراحی سایت تنها مباحث مربوط به «دیزاین و طراحی سایت» تا قبل از اجرا و پیاده‌سازی مورد رقابت قرار می‌گیرد. مسائل مربوط به برنامه نویسی و اجرای سایت موضوع رقابت فن‌آورد در این گرایش نیست.

نحوه امتیازدهی و انتخاب مرحله مقدماتی:
در مرحله مقدماتی پروژه‌های ارسال شده تمام شرکت‌کنندگان بر اساس سه شاخص زیر امتیازدهی خواهند شد:

۱- تأیید کیفیت استاندارد پروژه

۲- هماهنگ بودن با گرایش انتخابی

۳- کیفیت ارائه و پرزنت

تذکر: برای شرکت‌کنندگان در گرایش تصویر‌سازی مورد دوم لحاظ نمی‌شود چرا که در این گرایش همه پروژه‌های ارسال شده باید در حوزه تصویرسازی باشند.
سپس در هر گرایش تعداد ۱۵ تا ۲۰ شرکت‌کننده که بیشترین امتیاز را کسب کرده‌اند، برای رقابت در مرحله اصلی انتخاب خواهند شد. در این مرحله برای همه شرکت‌کنندگان کارنامه صادر و ارسال خواهد شد (با توجه به استقبال شرکت‌کنندگان در هر گرایش، ممکن است تعداد بیشتری از ایشان برای مرحله حضوری دعوت شوند).

مرحله حضوری:
– این مرحله به صورت حضوری طی سه روز در دانشگاه صنعتی شریف تهران برگزار می‌شود.

– نفرات برتر مرحله مقدماتی که بیشترین و بهترین آثار تأییدشده (و در نتیجه بیشترین امتیاز) را داشته باشند در این مرحله به صورت حضوری در گرایش انتخابی خود به رقابت می‌پردازند.

– این روش مسابقه برای اولین بار به این شکل برگزار می‌شود. در مرحله حضوری، شرکت‌کنندگان بر اساس سفارش‌های واقعی با حضور سفارش‌دهنده و با راهنمایی و نظارت استاد راهنما در هر گرایش، به رقابت می‌پردازند.

– جزئیات سفارش و نحوه انجام کار قبل از مسابقه حضوری به صورت مختصر و در روز اول مسابقه به صورت کامل به اطلاع شرکت‌کنندگان خواهد رسید.

– نفرات برتر دعوت شده به این مرحله لازم است طی روزهای یکم تا سوم آذر ماه ۱۳۹۴ در محل دانشگاه شریف حضور داشته باشند. در صورت عدم حضور از نفرات دیگر جایگزین خواهد شد.

– لازم است شرکت‌کنندگان با خود لپ‌تاب و دیگر تجهیزات مورد نظر خود (مانند لوازم التحریر دلخواه، دوربین و..) را همراه داشته باشند.

– اسکان شرکت‌کنندگان دعوت‌شده از شهرستان‌ها در طول برگزاری مسابقه به عهده برگزارکننده رقابت است.

– هزینه رفت و آمد به محل برگزاری مسابقه به عهده شرکت‌کننده است.

نحوه امتیازدهی مرحله حضوری:
– شرکت‌کنندگان در مرحله حضوری بر اساس شاخص‌های دوازده‌گانه زیر امتیازدهی می‌شوند:

۱. خلاقیت و ایده

۲. پرداخت و اجرا

۳. پرزنت و ارائه پروژه

۴. قدرت تعامل و برقراری دیالوگ با مشتری

۵. هماهنگی و انطباق با بریف سفارش‌دهنده

۶. توانایی ارائه گزینه‌های مختلف به مشتری

۷. رضایت نهایی مشتری

۸. برخوردار بودن از مهارت‌های هنری مختلف

۹. سرعت عمل

۱۰. آشنایی با مهارت‌های چاپ و روش‌های خروجی مختلف

۱۱. مهارت داشتن در گرایش‌های مختلف گرافیک و تصویرسازی

۱۲. رزومه قبلی

– هر یک از این شاخص‌ها به صورت جداگانه توسط هیئت داوران و سفارش‌دهندگان امتیازدهی شده و مجموع امتیازات هر شرکت‌کننده مشخص می‌شود.

– شاخص‌های فوق در هر گرایش با توجه گرایش‌ها، تفاوت‌هایی خواهند داشت.

– نفرات برتر رقابت فن‌آورد بر اساس «مجموع امتیاز مرحله مقدماتی و مرحله اصلی» مشخص خواهند شد.

 

 

 

هیأت داوران:
گرایش‌های گرافیک:


گرایش تصویرسازی:


اساتید راهنما در مسابقه حضوری:


جوایز:
نفر اول هر گرایش:

۷ سکه تمام بهار آزادی + گواهی معتبر احراز مهارت + فرصت حضور در مسابقه تلویزیونی

نفر دوم هر گرایش:

۵ سکه تمام بهار آزادی + گواهی معتبر احراز مهارت + فرصت حضور در مسابقه تلویزیونی

نفر سوم هر گرایش:

۳ سکه تمام بهار آزادی + گواهی معتبر احراز مهارت + فرصت حضور در مسابقه تلویزیونی
– از میان نفرات برتر مجموع گرایش‌ها، ۳ نفر اول که بیشترین امتیاز را کسب کرده باشند، علاوه بر جوایز اعلام‌شده، از تضمین‌نامه استخدام با حقوق ماهانه بین ۲ تا ۳ ملیون تومان نیز بهره‌مند خواهند شد.

زمان بندی:
– مهلت ثبت نام و ارسال آثار: ۲۳ آبان ۱۳۹۴

– اعلام نتایج مرحله مقدماتی و دعوت از نفرات برتر: هفته پایانی آبان ۹۴

– زمان و مکان برگزاری مرحله حضوری: یکم تا سوم آذر ۱۳۹۴ – دانشگاه صنعتی شریف

– اختتامیه و اعلام نفرات برتر: ۴ آذر ۱۳۹۴- دانشگاه صنعتی شریف

روش ثبت نام و ارسال آثار:
– هر شرکت‌کننده لازم است ابتدا در سایت رقابت ثبت نام کرده و نسبت به انتخاب یک گرایش اقدام کند.

– شرکت‌کنندگان پس از دریافت ایمیل تأیید ثبت‌نام از طرف دبیرخانه رقابت، لازم است آثار خود را در فولدرهای جداگانه قرار داده و از شماره‌های ۰۱ تا ۱۰ (به زبان انگلیسی) شماره‌گذاری کنند و همه فولدرها را در یک فولدر اصلی که به نام شرکت‌کننده (به زبان انگلیسی) است قرار داده و به آدرس ایمیل Graphic@fanavard.com ارسال کنند.

– چنانچه حجم پروژه‌های ارسالی به قدری بود که در یک ایمیل امکان ارسال آن نبود، شرکت‌کنندگان «حداکثر در دو ایمیل» می‌توانند آثارشان را ضمیمه و ارسال کنند.

– لازم است شرکت‌کنندگان حجم آثار ارسالی خود را مدیریت کنند تا در یک ایمیل و یا حداکثر دو ایمیل ضمیمه و ارسال شوند.

– نحوه نام‌گذاری فولدر اصلی:

Ali_Davoodi
– نحوه نام‌گذاری فولدرهای اصلی چنانچه در دو ایمیل ارسال شود:

Ali_Davoodi_01
Ali_Davoodi_02
– در بخش عنوان (subject) ایمیل ارسالی نام شرکت‌کننده و گرایش آن به شکل زیر درج شود:
علی داوودی-رشته گرافیک-گرایش هویت بصری

– برای هر شرکت‌کننده پس از ارسال آثار، از طرف دبیرخانه، ایمیل تأیید دریافت آثار، ارسال خواهد شد. چنانچه پس از ۴۸ ساعت ایمیل تأیید دریافت نشد، آثار به دبیرخانه ارسال نشده است.

* یادآوری: هر شرکت‌کننده در نحوه ارائه و پرزنت آثار خود کاملاً مختار است. صرفاً لازم است هر پروژه در یک فولدر جداگانه قرار داده شود و شماره گذاری شوند.

نکات مهم:
– دبیرخانه رقابت از پذیرفتن پروژه‌هایی که به صورت تعیین‌شده در فراخوان، ارسال نشده باشند معذور است. لطفا دقت شود که به همان نحوی که تعریف شده آثار ارسال شود.

– دبیرخانه مسابقه ارسال‌کننده اثر را صاحب اثر می‌داند. مسؤولیت عواقب حقوقی ناشی از کپی برداری غیرمجاز در قبال صاحبان اصل اثر، بر عهده شرکت‌کننده است.

– تصمیم‌گیری در موارد پیش‌بینی نشده در اختیار دبیرخانه رقابت فن‌آورد است.

– ارسال اثر و شرکت در رقابت فن‌آورد به منزله پذیرش همه مقررات، رأی داوران و اختیارهای برگزارکننده است.

بدون نظر

نظر بدهید