معرفی کتاب / ۱۰۰ اعلان و اعلامیه


ناشر: انتشارات ایده
علان ها، از همان قرن پانزدهم میلادی به بعد که صنعت چاپ متحول شد و به صورت بخشی گریز ناپذیر از ارتباطات انسانی درآمد جای خود را یافتند و از یک ورقه اطلاع رساننده صرف، بسیار فراتر رفتند : بخش های مهم تر درشت تر و در جاهای مناسب قرار گرفتند و حاشیه های تزئینی و نقشمایه های زیبا، چهارچوبه های مناسبی را برای جلب توجه بینندگان فراهم آوردند و مخصوصاً از قرن نوزدهم به بعد، به صورت هنری مستقل و جدی و رایج درآمدند…(آیدین آغداشلو)

سخن ناشر

آرشیوسازی فقر بزرگی است که امروزه تمامی ابعاد اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ایران را در برگرفته است. این مهم باعث شده در نبود منابع، زمینه‌های تحلیلی و پژوهشی و تاریخ‌نگاری کم رنگ و به نوعی اختراع چرخ هر روزه در زمینه‌های مختلف صورت بگیرد.

اعلان‌ها و اعلامیه‌ها که طی یک قرن گذشته مهمترین منبع ارتباطی میان نظام حکومتی و دینی با مردم بودند، امروزه  بدل به یکی از جنبه‌های پژوهشی برای بررسی بخش مهمی از تاریخ  ایران شده است. تاریخی که می‌تواند مبنای شناسایی رویکردهای اجتماعی و فرهنگی دوران مهمی از تاریخ ایران باشند. نوع دیالوگ درباریان در اعلان‌ها و فرمان‌های شاهان، نقش اجتماعی و فرهنگی علمای دینی و نحوه بازخورد اعلان‌ها توسط مردم از جمله مواردی است که می‌توان از درون این اعلان‌ها دریافت و با تحلیل آنها فرهنگ جامعه ایرانی را در اعصار گذشته مورد بررسی قرار داد.

از سوی دیگر می‌توان برخوردهای هنری و صنعتی را در دوران‌های مختلف از درون همین اعلانات بازخوانی کرد. هنر خط ، نگاه گرافیکی در دوران‌های مختلف، صنعت چاپ و رویکردهای زیبایی‌شناسانه از دیگر مواردی است که می‌توان از تورق اعلان‌های دوران‌های مختلف به بررسی آنها پرداخت.

کتاب حاضر، گزیده‌ای از اعلان‌ها و اعلامیه‌های  دوره قاجار و پهلوی است، که همزمان با رویکردهای تجددخواهی در ایران و رویکردهای مردم سالاری، طی سال‌های ۱۲۹۰ هجری شمسی تا ۱۳۳۰ را در بر می‌گیرد. نمونه‌های اعلان‌های فرمایشی شاهی و نمونه‌های احکام دینی بیشترین اسناد این مجموعه را در بر می‌گیرد و سعی شده زمینه تورق بخش مهمی از تاریخ معاصر ایران را پیش روی پژوهشگران قرار دهد.

این مجموعه در راستای فقرزدایی آرشیوسازی در ایران شکل گرفته که یکی از مهمترین دغدغه‌های انتشارات ایده از شروع فعالیت‌های این موسسه است. در این راستا تاکنون کتاب “۱۰۰ آگهی مطبوعات ایران” به چاپ رسیده است و امیدواریم با چاپ مجموعه کتاب‌های «۱۰۰» در زمینه‌های مختلف گامی بلند در این راستا برداریم. به این امید که این تلاش‌ها از ضعف‌های آرشیوسازی بکاهد و توجهات را به زمینه آرشیوسازی و پژوهش در زمینه‌های فرهنگ ساز بیش از پیش کند.

آرش سلطانعلی

 

 

گردآوری       :   شهروز مهاجر

چاپ و صحافی:   رحلی

تعداد صفحات  :  ۱۸۰  صفحه

نوبت چاپ     :    اول

زمان چاپ     :    زمستان ۹۳

قیمت (ریال)   :    ۵۰۰،۰۰۰

اشتراک گذاری این نوشته

بدون نظر

نظر بدهید